Erkeksen Gel
Baba Olma Duygusu Baba Olma Duygusu
Baba olmak, baba kalmaktır. Hayatınız boyunca tatmadığınız bir duyguyu yaşamak ve o duyguyu ömrünüzün sonuna kadar taşımaktır. Babalık duygusu yavrusu, annesinin karnındayken başlar aslında.... Baba Olma Duygusu

Baba olmak, baba kalmaktır. Hayatınız boyunca tatmadığınız bir duyguyu yaşamak ve o duyguyu ömrünüzün sonuna kadar taşımaktır. Babalık duygusu yavrusu, annesinin karnındayken başlar aslında. Çocuğu doğduğunda onunla birlikte yapacaklarını, neler konuşacağını, neleri öğretip nelerden koruyacağını planlayarak başlar baba olma. Ancak çocuk dünyaya geldiğinde planlanan, doğmadan önce hissedilen her şey bir kenara dağılır. İfade edilmekte zorlanılan ve kolay kolay anlatılamayan bu hissiyattır işte baba olmak.

baba-olmak-nasil-hissettirir

Doğum anından yaşanılan bu duyguyu her gittiği yere taşımakta, baba kalmaktır. Hayatınız içerisindeki onca rolden sonra bu rol üstünüzde kalır. Geçmişte çocuksunuzdur. Anneniz, babanız ve tüm büyükleriniz sizi çocuk olarak görür. Ama sonra büyürsünüz, gençlik. “Ben artık çocuk değilim” demeye başladığınızda bitmiştir çocuk rolünüz. Sonra öğrenci olursunuz. Biraz uzun sürebilir ama sonunda biter öğrenci rolü de. Kalmaz üzerinizde. Sonra bir işe girersiniz. Çalıştığınız yerin pozisyonuna göre rol biçilir size. Emeklilik ve o da silinir hayatınızdan. Ama bir kere baba oldunuz mu, işte o sizde kalır ömrünüzün sonunu kadar. Bir role bu kadar yakışmaktır, baba olma. Önceden düşünmediklerinizi düşünürsünüz, doğaya başka bakarsınız, şehrin kalabalığında başka şeyler dikkatinizi çeker. Daha önce görmediklerinizi görürsünüz. Babalık duygusu, görmediklerinizi gördüren, hissetmediklerinizi hissettiren, hayatınızda daha önce var olan ama farkında olamadıklarınızı size getiren bir duygudur. Çünkü çocuğunuzla bakarsınız artık dünyaya. Evet, başardınız hem baba hem de çocuksunuz şimdi.

babalik-duygusu

Herkesin anlatmaya çalışıp da anlatamadığı duygudur babalık duygusu. Tarif edilmesi istenildiğinde, kelimelerin birbirine dolanıp, en son “ne bileyim işte” dediğiniz cevaptır baba olma. Çocuğunuzun gözlerinin içine baktığınızda kendi gözlerinize bakıyor gibi hissetmektir baba olmak. Asıl önemli olansa artık neye bakıyorsanız çocuğunuzu ve neyi seviyorsanız çocuğunuza yormaktır baba olmak. Elbette bunu her an hissederek yaşamaya devam etmek de; baba kalmaktır.

 

Editor

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir