Günümüz iş piyasasında ilk izlenim her zamankinden daha fazla öneme sahip. İyi bir başlangıç için, görüşmenize “uygun” kıyafetle gitmekte fayda var. Her ne kadar...

Günümüz iş piyasasında ilk izlenim her zamankinden daha fazla öneme sahip. İyi bir başlangıç için, görüşmenize “uygun” kıyafetle gitmekte fayda var.

Her ne kadar pek çok iş kolunda şirketler gittikçe daha “rahat” bir kıyafet kodunu benimsiyor olsa da, işe girene kadar siz henüz “onlardan” sayılmazsınız. Yani evet, “mülâkat âdâbına” uygun giyinmelisiniz.

Peki bu ne anlama geliyor? Kural şu; başvurduğunuz iş koluna göre giyinin. Bankacılık, finans, sigortacılık gibi sektörlerde geleneksel görüşme kıyafeti hâlâ geçerlidir. Takım elbise giyip kravat takmanızı tavsiye ederim.

Reklamcılık, medya, internet şirketleri ve moda evleri gibi yaratıcı sektörler için daha az resmî ve daha modern bir görünüm beklenebilir. Ancak bu, iş görüşmesine şort ve spor ayakkabıyla gidebilirsiniz anlamına gelmemeli. Her zaman profesyonel bir görünümde olun. Rahat bir takım veya bleyzır ceket ile bol pantolon birlikteliği uygundur. Kravat takmanıza ise muhtemelen gerek yoktur.

Neticede, ne giyeceğinizden emin değilseniz, işi riske atmayın ve çılgın giyim tarzınızı pozisyonu garantiledikten sonra yansıtın.

Erkek Moda

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir