Ceviz Sperm Kalitesini Arttırabilir Ceviz Sperm Kalitesini Arttırabilir
Son araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlara göre ceviz tüketimi sperm hareketliliğini ve kalitesini etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Delaware Üniversitesi’nde yapılan araştırmaların sonucu... Ceviz Sperm Kalitesini Arttırabilir

Son araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlara göre ceviz tüketimi sperm hareketliliğini ve kalitesini etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Delaware Üniversitesi’nde yapılan araştırmaların sonucu dünyaca ünlü Heliyon dergisinin 2017 Aralık sayısında yayımlandı. Araştırmaya göre sperm hızlandırıcı besinler arasında yer alan cevizin günlük 75 gram civarında tüketimi erkeklerin sperm kalitesini artırmakta.

Kısırlık Tedavisinde Umut Verici Gelişme

Araştırma sonucu kısırlık tedavisi gören çiftlerde umut verici oldu. Uluslararası Aile Planlaması Federasyonu verilerine göre dünya genelinde çiftlerin %10’u kısır veya daha önceden kısırlık tedavisi görmüş. Bu durum kısırlık hastalığının dünya genelinde yaşanılan bir rahatsızlık olduğunu göstermekte.

Türkiye’de Çocuk Doğurma Oranı Düşmekte

CIA World Factbook verilerine göre ksırılık (fertilite) oranında 223 ülke arasında Türkiye 2,08 oranla 113. sırada yer almakta. Ancak TÜİK verilerine göre Türkiye’de çocuk oranı 2015 yılında 2,18 iken 2016 yılında 2,14’e düşmüştür. Yine TÜİK verilerine göre canlı doğum sayısı 2015 yılından 2016 yılına kadar geçen sürede yaklaşık 20 bin civarında azalarak 1 345 286’den 1 325 783’e düştü.

Patricia A. Martin-DeLeon: “Heyecan Verici”

Araştırmayı sürdüren ekibe başkanlık eden Delaware Üniversitesi’nde görevli Uzman Doktoru Martin-DeLeon “ Ceviz tüketiminin artırmak spermlerde peroksidatif hasarı azaltıp sperm kalitesini artırmaktadır. Bunu bulmamız heyecan verici” demektedir.

Diğer Çalışmalarla Desteklendi

Bu araştırmada, erkeklerin günlük öğünlerinde tükettiği 75 gram civarındaki ceviz sperm canlılığı, morfolojisi ve motilitesinin ceviz yemeyen erkeklere oranla gelişimde bulunduğu ortaya çıkmıştır. Yine aynı şekilde Kaliforniya Üniversitesi’ne bağlı Los Angeles’ta bulunan Halk Sağlığı ve Hemşirelik Okulu bünyesinde görev yapan, ayrıca Amerika Nöroloji Akademi üyesi ve doktora mezunu sağlık memuru olan Wendie A. Robbins liderliğinde yürütülen çalışmada da ceviz tüketiminin erkek fertilitesindeki (kısırlık) aktif rolünü keşfederek onaylamıştır. Bu Şekilde cevizin faydaları arasında kısırlığı önlemek olduğu da anlaşılmıştır.

Editor

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir