Cinsellikte Kadın Erkek Farkı Cinsellikte Kadın Erkek Farkı
Erkek ve kadının yaratılışındaki farklılık gibi hormonlarındaki farklılıkta cinsel istekleri konusunda değişim gösterir. Erkekler kadar cinsellik konusunda arzu ve istek duyan kadınlar iradelerinin kuvvetli... Cinsellikte Kadın Erkek Farkı

Erkek ve kadının yaratılışındaki farklılık gibi hormonlarındaki farklılıkta cinsel istekleri konusunda değişim gösterir. Erkekler kadar cinsellik konusunda arzu ve istek duyan kadınlar iradelerinin kuvvetli olması ve toplumsal baskılar nedeniyle bu istek ve arzularını bastırmak zorunda kalırlar.Cinselliği keşfetmek kadın ve erkekte çocuklukta başlar ve bu dönemde ailelerin söylemleri ile cinsel hayat şekillenir.  Erkeğin cinsel kimliğini ortaya koyması herkes tarafından pohpohlanırken kadınınki sürekli baskılanır hatta ayıp olarak nitelendirilir. Kadının baskılanan cinsel kimliği böylelikle ileride çoğu zaman mutsuz evliliklerinin baş mimarı olur.

erkekte-cinsellik

Erkeğe Aferin Kadına Ayıp

Adem ve Havva’dan bugüne değin gelinen kadın erkek ilişkilerinde cinsellik konusunda alınan zevk ve paylaşımlar aynı olsada cinsel kimliğin ortaya konulmasındaki şekil farklılıkları oldukça belirgindir. Çocuk yaşlarda başlayan cinsel kimliğin ortaya konulmasında ”erkekler göster oğlum pipini ” söylemleri ile büyülüp ”hangi kız güzel alalım” naralarıyla heveslendirilirken, kız çocuklarının kimlik arayışlarına ayıp gözü ile bakılması iki cins arasındaki cinselliğe bakışı oldukça farklı kılıyor.

Erkekler Hormonlar ile Hareket Eder

Erkekler hormonları gereği cinselliği kadınlardan daha çok düşünürler. O yüzden kadınlara oranla cinsel yaşamla daha erken yaşlarda tanışır. Cinsel dürtülerine karşı koymakta çoğu zaman güçlük çeken erkekler ergenlikte masturbasyon yaparak başladıkları cinsel hayatlarına ileride ilişkiye girerek devam ederler.Erkekte cinsellik kadınlara oranla daha bir renklilik içerir.Toplum tarafından hoş görülen erkek cinselliği” erkektir yapar”söylemleri ile desteklendiğinden dürtüleri doğrultusunda yaşayan erkek daha aktiftir.

Erkeklerde cinsel yaşam da kadınlara göre daha fazla seks düşünür.Yapılan bir araştırmaya göre 60 yaşına gelen kadar erkeklerin bir gün içinde en az bir kez seks düşündüğünü ortaya koydu.  Cinsel uyarılma mekanizmaları sürekli tetikte olan erkekler kadınlara oranla daha çabuk tahrik olabilir ve seks konusunda on kat daha fazla heyecan duyar.

mutlu-bir-evlilik

Cinsel Sağlığı Baskı Bozar

Kadın erkek arasındaki cinsel kimliklerin sosyal ve toplumsal baskılar ve yönlendirilmeler ile şekillenmesi cinsel sağlığıda önemli ölçüde etkiler. Fazla baskılanan kadın ve özgür cinsel hayata alışık erkek bir araya gelince uyumsuzluk yaşar ve birliktelikler çatırdamaya başlar. Bu yüzden çocuklukta itibaren cinsel kimliğin belirlenmesinde toplumu oluşturan anne ve babaların çocukların kimliklerini bulması konusunda oldukça hassas davranması gerekir.

Editor

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir