Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Nedenleri
Genelde cinsel isteksizlik konusu olduğunda akla ilk kadınlar gelir. Bu tamamen bizim toplumumuzla ilgili bir önyargıdır. Kadınlarda cinsel yaşam ve istek durumu karışık olduğu... Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

Genelde cinsel isteksizlik konusu olduğunda akla ilk kadınlar gelir. Bu tamamen bizim toplumumuzla ilgili bir önyargıdır. Kadınlarda cinsel yaşam ve istek durumu karışık olduğu kadar erkeklerde cinsel yaşam da bir o kadar karmaşıktır.

Bilimsel araştırmalar erkeklerin yüzde 20 oranında isteksiz olduğu ortaya koymuştur. Bu oran toplumsal olarak çok yüksek olmakla beraber, bu durumu yaşayan erkekler olduğunun da farkında olmak gerektiğini ortaya koyar. Kişi böyle bir durumla karşı karşıya kaldığında ilk etapta düşünülmesi gereken erkek cinsel sağlığı olmalıdır.

erkeklerde-cinsel-yasam

Cinsel isteksizlik 2 aşamada incelenir.

Cinsel isteksizlik, cinsel aktiviteler ve fikirlerden uzaklaşma durumu olarak tanımlanır. Bu yaşanan durumun tanısının konması için mutlaka bir profesyonel ile görüşmek gerektiği unutulmamalıdır. Tanının konması için devam eden isteksizliğin yaklaşık 6 ay devam etmesi gerekir.

İlk aşama partnere karşı veya psikolojik etkenlerden kaynaklanan bir isteksizlik olabilir ve geçicidir. Hayat boyu devam eden yada sonradan kazanılmış da olabilmektedir.

Cinsel isteksizliğin nedenleri

Stres; yoğun stres yaşanan dönemlerde cinsel istekte azalma görülebilir. Verilen zor kararların yada köklü bir değişikliğin bu duruma sebep olduğu bilinmekte.

Özgüven sıkıntıları; partnerin bir sözü yada davranışı bu duruma sebebp olabileceği gibi, hiç aşılmamış bir çekingenlik de zaman geçtikçe yatakta erkekleri zorlamakta ve olumsuz etkilemektedir. Partner olarak bu konu beraber aşılmalıdır.

Partner; kişi pertnerinden memnun olmayabilir. Ten uyuşmazlığı yada partnerinden ayrılmak istiyor oluşu kişiyi olumsuz yönde etkileyecektir.

Tüm bunlar erkek cinsellik isteği konusunda sağlık durumunu anlatmaz. Mutlaka uzman doktorlara gidip fikir almak, hatta çift terapisi ile bu sorunları mutlaka aşmak gerekir. Kişi bu süreçte içine kapanabilir.

Editor

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir