Erkeklerde Göğüs Ağrısı Neden Olur? Erkeklerde Göğüs Ağrısı Neden Olur?
Göğüs ağrısının biyolojik ve tıbbi açıdan birçok sebebi olabilir. Bu ağrıyı yaşayan erkekler bunun nedeni üzerine meraklanırlar. Öncelikle doktora gitmekten çekinen bir toplum olduğumuzdan... Erkeklerde Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğüs ağrısının biyolojik ve tıbbi açıdan birçok sebebi olabilir. Bu ağrıyı yaşayan erkekler bunun nedeni üzerine meraklanırlar. Öncelikle doktora gitmekten çekinen bir toplum olduğumuzdan geçici bir nedenle göğsün ağrıdığı düşünülebilir. Sağ göğüs ve sırt ağrısı çekenler ayrıca sağ göğüs ağrısı nedenleri açısından önce kendileri araştırma yapar, çevrelerine sorarlar. Tıpkı sol göğüs ağrısı sebepleri nelerdir diye merak edildiği gibi. Burada öncelikle söylemek gerekir ki, bir uzman doktorun kontrolünde bu ağrıların nedeni anlaşılabilir. Ancak kişilerin kendilerini rahatlatması açısından sebepleri bilmelerinde fayda olacaktır.sd

kalp-ve-gogues-agrisi.jpg

Kalp Dışı Sebepler Vardır

Kalbe bağlı göğüs ağrısı sebepleri akla ilk gelendir. Çünkü özellikle ailesinde kalp hastalıkları varsa kalbin bu ağrıları yaptığı varsayımları daha fazladır. Örneğin kalp zarı iltihabı veya aort kapar darlığı gibi nedenleri olabilir. Ancak kalbin dışında da bazı etkenler göğüs ağrısı yapmaktadır. Bunlar sağ göğüs ve sırt ağrısı yapabildiği gibi sol göğüs ağrısı sebepleri arasında da yer alabilir. Damarsal nedenler, akciğere bağlı nedenler, sindirim sistemindeki sorunlara bağlı nedenler ve diğer hastalıklara bağlı nedenler olabilmektedir. Sağ göğüs ağrısı nedenleri de tıpkı bu etkenlere bağlı olarak kendini gösterebilir. Göğüs ağrısı nedenleri başında kalp nedenleri geldiği sanılsa da özellikle akciğer hastalıklarının da bu ağrıyı yaptığı unutulmamalı. Bu nedenle sigaran uzak durulmalı ve düzenli olarak spor yapılmalıdır. Zaman zaman ciğerlerimizi üşüttüğümüzde de benzer ağrılar artacaktır. Bunun yanında reflü gibi mide hastalıkları da zaman zaman şiddetli ağrı yapabilir. Özellikle erkeklerin ağır sporlar yapmaları göğüs ağrılarını artıran bir nedendir.

gogus-agrisi-nedenleri.jpg

Spor Yaparken Dikkat

Erkekler kadınlara göre daha ağır sporlar yaparlar. Bu nedenle omuz ve omur bölgelerine daha fazla yüklenebilirler. Böylece omuz ve omur sorunları göğüs bölgesine sirayet edebilir. Sağ göğüs ve sırt ağrısı yaşayan erkeklerin bir kısmında yaptıkları sporun etkisi olacaktır. sol göğüs ağrısı sebepleri içerisinde de bunları sayabilir. Kolu sürekli yatan çalışan erkeklerde, teniz, atma sporları ve yüzme gibi spor yapan erkeklerin büyük çoğunluğunda da bu ağrılara rastlanabilir. Spor yaparken aşırı yüklenilmemeli, düzenli spor yanında mutlaka beslenme alışkanlıklarının da ideal durumda takip edilmesi gerekir. Sağ göğüs ağrısı nedenleri dışında göğüs denen bölgenin çevrelediği göğüs kafesi sorunlarının da incelenmesi gerekir. Bu ağrılar sürekli bir halde ve artan bir seyir izliyorsa mutlaka doktora gidilerek kontrollerin yapılması gerekmektedir.

 

admin

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir