Erkeklerde Kas Gelişimini Etkileyen Faktörler Erkeklerde Kas Gelişimini Etkileyen Faktörler
Öncelikle kas gelişimi, egzersiz ve sporla desteklenerek kasların istenen oranda dış görünüşe yansımasını sağlamaktır. Kas yapısı liflerle dolu bir yapıdır. Protein ile beslenen kaslarda... Erkeklerde Kas Gelişimini Etkileyen Faktörler

Öncelikle kas gelişimi, egzersiz ve sporla desteklenerek kasların istenen oranda dış görünüşe yansımasını sağlamaktır. Kas yapısı liflerle dolu bir yapıdır. Protein ile beslenen kaslarda bulunan bu lifler, protein lifleri adını da almaktadır. Kas gelişimi demek protein sentezi demektir.

Kasların içerisinde bulunan lifleri en iyi besleyecek şey proteindir. Bu nedenle kas gelişme sisteminde liflerin yenilenmesini sağlamak en temel husustur.

Kas Gelişimi Nasıl Olur?

  • Antrenman yapmak: Yaşa, kiloya, boya ve beden kitle endeksine göre hazırlanmış bir planlama ile istenen hedefe ulaşmak için yapılan egzersizlerden, kardiyolardan oluşur. Düzenli yapılan antrenmanlar ile kasın yapısına kan basıncı ile dolum yapılır ve kasların şişmesi ile kaslı görünüm elde edilir.
  • Proteinli Gıdalar Tüketmek: Kaslar sadece antrenmanla gelişemez. Yeterli gıda takviyesi de gereklidir. Hatta iş bilen uzmanlar tarafından bu konu, vücut geliştirmenin yarısı spor yarısı beslenme olarak özetlenir. İçinde protein bulunan et, tavuk, yumurta, çiğ yer fıstığı vb gıdaların sık sık tüketimi yapılmalıdır.
  • Uyku uyumak: Hormon seviyesinin en üstlere çıktığı zaman aralığı uyku uyunan zaman aralığıdır. Vücutta oluşan hasarı uyku düzeni ile kasları rahatlatarak gidermek mümkündür. Kasların gelişmesi için yeterli dinlemeye de ihtiyaç vardır.

testosteronun-kas-gelisimine-etkisi.jpg

Testosteron Kas Gelişimine Etkisi

  • Testosteron erkeklik hormonudur ve testosteronun kas gelişimine etkisi büyüktür. Erkeklerde testosteron hormonunun bulunması sebebiyle kadınlara oranla daha büyük kas kütleleri oluşmaktadır. Testosteron hormonunun seviyesi yüksek olursa eğer erkeklere egzersiz yaparken büyük katkı sağlayacaktır.
  • Testosteron hormonu protein sentezini artırıp aynı zamanda erkeklerde kas gelişimi için katkıda bulunur. Kasın gelişme sürecini hızlandırır. Vücutta bulunan yağ oranının azlara inmesini sağlayan, metabolizma hızını yükselten bir hormondur. Bu sebeple kadınlarda erkeklere oranla yağ oranı daha fazladır.
  • Aynı zamanda testosteron hormonu kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde rol oynar. Bu sebeple kasların dolumu işleminde etkilidir.

erkeklerde-kas-gelisimi.jpg

Seksin Vücut Geliştirmeye Etkisi

Yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak seks yapan bir erkeğin seks yapmayan erkeğe oranla daha enerjik, vücudunda canlanma ve yapılan antrenmanlardan olumlu sonuçlar alma verilerine ulaşıldığı görüntülenmiştir.

Seks yapan erkeklerin, seks yaptıktan sonraki günlerde testosteron hormonlarında ciddi artışlar görülebilmektedir. Özellikle arka arkaya günlerde değil de seks yaptıktan sonra birkaç gün ara verilmesi, erkeklerde hormon dengesinin üst seviyelerde olduğunu gösterir.

Haftada düzenli olarak 2 ila 3 kez seks yaşayan erkekler, testosteron seviyesini maksimumda tutarak kas gelişimine de büyük katkıda bulunacaktır. Sağlıklı beslenme, antrenman ve egzersizlerin yanı sıra vücut geliştirmede seksin rolü de düzenli yapıldığı sürece büyüktür.

erkeklerde-kas-gelistirme.jpg

 

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir