Erkeklerde Kasık Fıtığı Hastalığı Ve Tedavisi Erkeklerde Kasık Fıtığı Hastalığı Ve Tedavisi
Erkeklerde Kasık Fıtığı Hastalığı Ve Tedavisi  Karın duvarındaki yırtıktan çıkan iç organların cilt altında şişlik oluşturması, fıtık olarak adlandırılır. Meydana gelen bu şişlik bazen... Erkeklerde Kasık Fıtığı Hastalığı Ve Tedavisi

Erkeklerde Kasık Fıtığı Hastalığı Ve Tedavisi 

Karın duvarındaki yırtıktan çıkan iç organların cilt altında şişlik oluşturması, fıtık olarak adlandırılır. Meydana gelen bu şişlik bazen görülür, bazen de kaybolur. Fıtıkların farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kasık fıtığı, göbek fıtıkları bunlardan bazılarıdır.

kasik-fitigi-nasil-anlasilir

Kasık Fıtığı Tanısı  

Kasık fıtığı tespiti basit bir muayene ile gerçekleşebilmektedir. Hastaların önemli bir kısmı şişlik şikâyetiyle doktora görünürler.

Ayağa kalkınca ve karın içi hareketlerinde kasık fıtığı belli olur. Sırt üstü yatıldığı zaman görülmeyecektir. Bununla beraber kasık fıtığı olan hastalarda karın ağrıları ve şişkinlik görülebilmektedir. Yemek sonrasında değişik derecelerde kramp ve ağrılar yaşanabilir. Bağırsakların fıtık kesesi içinde geçici bir süre sıkışması bu krampların sebebi olabilir.

kasik-fitigi-nedenleri

Kasık Fıtığı Oluşma Sebepleri

Kasık fıtığı sebepleri değişkenlik gösterir, ancak karın duvarı fıtıkları yaklaşık % 90 oranında kasık fıtıklarıdır. Bu fıtık türü yaygın olarak erkeklerde görülmektedir. Bazen doğum kaynaklı olarak da kasık fıtığı meydana gelebilir. Bazen kasık fıtığı doğum sonrası kasık kanalının ilerleyen yaşlarda açılması sonucu in-direkt kasık fıtıkları ortaya çıkar.

Kasık fıtıklarından bazıları karın kaslarının zorlanması sonucu yırtılmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunlara da direk fıtıklar denmektedir.

kasik-fitigi-tani

Sporcularda ve Atletik Yapılı Olanlarda Kasık Fıtığı

Özellikle başlangıç aşamasındaki kasık fıtıkları sporcularda veya atletik yapılı kişilerde belirsiz şekilde sadece kronik ağrı yaşanarak görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda ağrının sebebini bulmak ve tedavi sürecine başlamak adına ultrason uygulanır.

kasik-fitigi-tedavisi

Kasık Fıtığı Tedavisi

Büyük kasık fıtıkları bazen yaşam kalitesini düşürebilir, cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir.

Kasık bölgesinde meydana gelen hastalık belirtileri sonrasında en erken zamanda tedavi edilmelidir.

Kasık fıtığı tedavisi uygulanmadığı takdirde ilerleyen dönemlerde erkeklerde iktidarsızlık ve sertleşme sorunu yaşanabilir. Bu da erkeklerde cinsel yaşam kalitesini olumsuz etkileyecektir.

 

 

 

 

 

 

Editor

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir