Erkeklerde Kısırlık Sebepleri Erkeklerde Kısırlık Sebepleri
Erkeklerde oluşan kısırlık nedenlerini 10 madde olarak sıralamak mümkündür Hormonal Sorunlar Beyinden salgılanan bazı hormonlar vücudun sperm üretimini sağlamaktadır. Bu noktada yaşanacak bir hormonal... Erkeklerde Kısırlık Sebepleri

Erkeklerde oluşan kısırlık nedenlerini 10 madde olarak sıralamak mümkündür

Hormonal Sorunlar

Beyinden salgılanan bazı hormonlar vücudun sperm üretimini sağlamaktadır. Bu noktada yaşanacak bir hormonal dengesizlik sperm üretimini engelleyebilir.

Kriptorşizm (İnmemiş Testis) Sorunu

erkeklerde-kisirlik-sorunu.jpg

Kısırlık nedenleri ve belirtileri arasında sıkça karşılaşılan sorunlardan biri de kriptorşizmdir. Testisler doğumla ya da ilk bir yıl içinde testis torbalarına iner. Sperm vücut sıcaklığından daha düşük bir ortamda sağlıklı olarak oluşabilmektedir.

Tümör Oluşumları

erkeklerde-kisirlik-nedenleri.jpg

Vücudun sperm üretmesini engelleyen durumlar, Vücutta oluşan tümörlere karşı kullanılan ilaçlar ve radyoterapi gibi uygulamalar olabilir.

Testis Travması Durumu

Yaşanan bir kaza ve yaralanma testis sistemine zarar vermiş ve infertiliteye yol açmış olabilir.

Varikosel Durumu

Testis çevresindeki damarların normalden fazla genişlemesi durumudur. Hemen infertilite sonucuna varılması doğru olmamakla birlikte önemli bir sorundur.

Enfeksiyon Oluşumu

Üreme organının enfeksiyon kapması sonucunda klamidya, bel soğukluğu gibi hastalıklarda infertilite oluşabilmektedir.

Genetik Rahatsızlıklar

Kistik fibrosiz, klinefelter gibi rahatsızlıklar genetik kökenlidir ve sperm üretimini engeller.

Alışkanlıklar Ve Çevre Faktörleri

Alkol, uyuşturucu kullanımı, iş ve yaşam koşulları nedeniyle maruz kalınan sağlıksız ortamlar, yine farklı tedaviler için kullanılan ilaçlar sperm üretimini engelleyebilmektedir.

Spermde Nedeni Belirlenemeyen Bozukluklar

Erkekte kısırlık sorunları tanımlamaları arasında bir başka durum da spermde nedeni tespit edilemeyen yapısal bozukluklar, aşırı hareketlilik gibi durumlar görülebilmesidir. Ayrıca sperm sayısının azlığı bir süreklilik oluşturabilmektedir. 

Düzensiz Beslenme Ve Sigara Tiryakiliği

erkeklerde-kisirlik-sebepleri-nedenleri.jpg

Kısırlık yapan şeyler arasında ilk akla gelen kötü alışkanlık sigara kullanımıdır. Yine düzensiz, tek yönlü beslenme ve özellikle E vitamini eksikliği, vücudun sperm üretme yeteneğini zayıflatacaktır. Günümüzde en çok karşılaşılan infertilite sorunlarının başında sigara kullanımının oluşturduğu tahribat gelmektedir.

Özetlemek gerekirse, sigaradan kurtulmak, düzenli spor yapmak, dengeli beslenmek gibi konulara dikkat edilirse sperm üretimi sorunlarına müdahale edilebilir. Genetik ve biyolojik sorunların varsa doktor tedavisi ile çözümü araştırılmalıdır. Kısırlık sebepleri konusunda marjinal kalmış bazı nedenler de oluşabilir. Örneğin bir takım ruhsal travmalar yine hormonal dengeyi bozarak sperm üretimini engelleyebilir. Sonuç olarak genel sağlıkl koşulları sperm üretimi üzerinde etkilidir demek doğru bir yaklaşımdır.

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir