Erkeklerde Osmanlı Tarzı Yüzük Modası Erkeklerde Osmanlı Tarzı Yüzük Modası
Osmanlı Tarzı Yüzük Modası Geçmişten günümüze erkekler için vazgeçilmez olan yüzük çok sınırlı olan erkek aksesuar dünyasının gözbebeği. Özellikle son zamanlarda hemen hemen her... Erkeklerde Osmanlı Tarzı Yüzük Modası

Osmanlı Tarzı Yüzük Modası

Geçmişten günümüze erkekler için vazgeçilmez olan yüzük çok sınırlı olan erkek aksesuar dünyasının gözbebeği. Özellikle son zamanlarda hemen hemen her erkeğin parmağında gördüğümüz çeşitli yüzük çeşitleri gözümüze çarpıyor. Erkeklerin aksesuar dünyası sınırlı olduğu için yüzüğü temel alarak yapılan çeşitlendirmeler çok önemli. Bunlardan kimisi geçmişten iz taşırken kimisi modern dünyaya ayak uydurmuş biçimde sunuluyor. Yüzük dediğimiz zaman zorlanmadan aklımıza gelen ilk çeşit nişan yüzükleridir. Genelde erkeklerin taşsız diye adlandırabileceğimiz bir yüzük çeşidini oluşturur bu nişan yüzükleri. Ama son zamanlarda tercih edilen ve geçmişten günümüze bir yansıma halinde parmaklarımızda yerini alan Osmanlı tarzı yüzükler gerek renkleri gerek kullanılan taşları ve gerekse üzerinde yer alan sembollerle birçok erkek için vazgeçilmez tercih konumuna gelmiştir.

gumus-erkek-yuzuk-modelleri.jpg

Geçmişin Ayak Sesleri Parmaklarımızda

Osmanlı demek bir bakıma el işçiliğinin fırını demek. Bu fırının sundukları birçok Osmanlı padişahı tarafından tercih edilmiştir. Tercih edilmekle kalmayıp bu işin fırınında yer alan padişahlarımız da mevcuttur. Osmanlı zamanında genel anlamda ok atmak için kullanılan yüzükler tercih edilse de bunun dışında yer alan alanlarda kullanılmak içinde yüzük kullanılmıştır. Günümüze geldiğimizde genelde padişahların imzasını yani turasını üzerinde barındıran yüzükler tercih edilmektedir. Genelde siyah rengin hakim olduğu bu yüzükler daha farklı renk çeşitlerine de sahiptir. Kırmızı taşlı Osmanlı tarzı yüzüklerde veya sembol haline gelen mavi taşlı yüzükler de tercih edilmektedir.

erkek-yuzuk-modelleri.jpg

Gümüş Erkek Yüzük Modeleri

Bu renkleri fon olarak kullanan yüzük ustaları da mevcut. Bu rengin üzerine bir padişahın turası yerleştirilebilirken ; taşa çok şekil vermeden yüzüğün kasası üzerinde de Osmanlı izlerini taşıyan yüzükler eser olarak ortaya çıkarılabilmektedir. Genelde yüzüklerin yapımında gümüş hammadde olarak kullanılarak gümüş erkek yüzük modelleri ortaya çıkarılmakta.

gumus-erkek-yuzuk-cesitleri.jpg

Bu kadar el işçiliği mevcut ekonomimi sarsar düşüncesi Osmanlı tarzı yüzük almak isteyenleri tek renk sade yüzükleri almaya itmektedir. Bu siyah ve kırmızı üzerinde yoğunlaşmakta olan bir tercih dünyasıdır. Sarı da bu sade yüzüklerde en çok tercih edilen renklerden birisidir.

Şimdiden kendine aksesuar dünyasının zirvesinde ve erkek yüzük modelleri alanında yer edinmiş Osmanlı tarzı yüzükler o zirveden inmeye niyetli değil gibi.

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir