Erkeklerde Prostat Tedavisi ve Belirtileri Erkeklerde Prostat Tedavisi ve Belirtileri
PROSTAT KANSERİ Prostat kanseri pek çok erkeğin korkulu rüyası haline gelmiş bir hastalıktır. Sebepleri çok iyi anlaşılamamakla beraber özellikle 50 yaş üzerinde olan pek... Erkeklerde Prostat Tedavisi ve Belirtileri

PROSTAT KANSERİ

Prostat kanseri pek çok erkeğin korkulu rüyası haline gelmiş bir hastalıktır. Sebepleri çok iyi anlaşılamamakla beraber özellikle 50 yaş üzerinde olan pek çok erkekte görülmektedir. Belirtiler genellikle hastalığın ileri safhalarında kendini gösterdiği için vaktinde teşhis ihtimali düşmektedir. Bu da kanserin yayılması için daha fazla zaman anlamına gelir ve hastalığı daha da ölümcülleştirir. Ancak yine de prostat kanseri tedavileri eğer çok geç kalınmamışsa ve kanser diğer organlara fazlasıyla yayılmamışsa olumlu sonuçlar vermektedir.

prostat-kanseri-tedavisi-nasil

Her şeyden önce prostat nedir? Prostat mesane ve üretra arasında bulunan bir organdır ve temel olarak 2 görevi bulunmaktadır. Boşaltım esnasında (idrar yapma sırasında) idrar torbasını sıkıştırarak idrar taşımak ve boşalma esnasında sperm taşımak. Ayrıca boşalma esnasında prostat bol proteinli bir sıvı üretir ve bu sıvı spermlerle karışarak meni oluşur.

prostat-kanseri

Prostat kanseri bu organda ortaya çıkan bir kanser türüdür. Bazı belirtileri: idrar yaparken zorlanma, idrarda kan, idrar yaparken ağrı gibi belirtilerdir. Ancak bu belirtiler ne yazık ki hastalığın ilk aşamasında ortaya çıkmaz. Daha çok orta ve ileri dönemlerde gözlemlenebilir hale gelir. Ayrıca bu organdan kemiklere ve ilik düğümlerine sıçrama olasılığı da çok yüksektir.

prostat-belirtileri

Ayrıca bu belirtiler iyi niyetli prostat büyümesi ile karışabilir. Yani bu gibi belirtiler gözlemlediğinizde kanser olduğunuz kesin değildir. Tabii hiç vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Sebepleri çok iyi bilinmeyen bir hastalık olan prostat kanseri 50 yaş üstü erkeklerde görülmektedir. Prostat kanserinde görülen tedavi yöntemleri: Kemoterapi, radyoterapi, eğer yayılma gerçekleşmemişse cerrahi müdahaledir.

erkekler-ve-prostat-problemi

Erkeklerde prostat kanseri, orta yaş sonrasında ne yazık ki sıkça denilebilecek oranlarda görülebilmektedir. Bu sebeple sizin de olası belirtileri gözlemlediğiniz takdirde doktorunuzla görüşmeniz ve periyodik muayenelerinizi yaptırmanız gerekir.

Editor

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir