Erkeklerde Uykusuzluğun En Önemli 3 Sebebi
Erkeklerde Uykusuzluğun En Önemli 3 Sebebi Erkeklerde Uykusuzluğun En Önemli 3 Sebebi
İş Sorunları Erkeklerde oluşan uykusuzluk sebepleri arasında en başta iş yoğunluğu ve sorunları gelmektedir. Gün içinde yoğun bir tempo ile çalıştığınız iş yerinizden evinize... Erkeklerde Uykusuzluğun En Önemli 3 Sebebi

İş Sorunları

Erkeklerde oluşan uykusuzluk sebepleri arasında en başta iş yoğunluğu ve sorunları gelmektedir. Gün içinde yoğun bir tempo ile çalıştığınız iş yerinizden evinize döndüğünüzde ister istemez beyninizde sorunları da getirmiş olursunuz. Bu sorunlar stres halinde kafanızın içinde dönüp dolaşırken uyumak oldukça zor olmaktadır. Bu sorunu mümkünse iş yoğunluğunuzu azaltarak, sorunlara iş arkadaşlarınızla dava verimli çalışmalar üreterek çözebilirsiniz. İşi işte çözmelisiniz. Eğer bu iş yoğunluğu aynı rutinle devam edecekse mutlaka kısa süreli de olsa sizi dinlendiren tatillere çıkmalısınız.

erkeklerde-uykusuzluk.jpeg

Depresyon

Yorgunluk, isteksizlik, halsiz kalma, unutkanlık, odaklanma sorunu gibi rahatsızlıkların üstüne bir de uyuyamamak durumu eklenince verilerin açık bir şekilde depresyona işaret ettiğini söylemek mümkündür. Uykuya dalamama nedenleri arasında depresyon hali de azımsanmayacak çoklukta ve önemli bir sorun olarak öne çıkmaktadır. Bu zamanlarda sevdiklerinizi kırar, sürekli bir huzursuzluğu ve dengesizliği içinizde hissedersiniz.

Böyle bir durumu aşmanın tek yolu mutlaka psikolojik yardım almaktır. Depresyon, kendi kendinize kurtulacağınız bir rahatsızlık değildir. Depresif ataklar zaman zaman kendiliğinden geri çekilebilir ancak bu sizin iyileştiğiniz anlamına gelmez. Basit bir olayla bile depresyon tetiklenebilir ve artan etkisi ile yalnızca uyku dengenize değil, her yönüyle yaşamınıza zararverebilir.

erkeklerde-depresyon-belirtileri.jpg

Testesteron Hormonundaki Azalma

Uykusuzluk sorunları ve nedenleri arasında testosteron hormonlarınızın azalması da önemli bir etkendir. Yaşın ilerlemesi ile vücutta oluşan hormonal değişimler durumu uykusuzluk sorununa yol açabilmektedir.

Özellikle son yıllarda testesteron hormonunu geri çekilme süreci atmışlı yaşlardan kırklı yaşlara kadar düşmüş durumdadır. Bu durum depresyon belirtileri ile karıştırılabilecek göstergelere yol açabilir. Huzursuzsunuzdur. İstemeden etrafınızdaki insanları kırıyor olabilirsiniz. Yine kendinizi yorgun ve bitkin hissedersiniz. Yaşadığınız sorunu depresyon olarak tanımlamak mümkündür ancak bu tanım bir hata olur. Aslında hormonal bir sorunun etkilerini yaşamaktasınızdır.

Elbette sigara, alkol, çevresel etkenler gibi pek çok olumsuzluk uyku sorunu yaşamanıza neden olabilmektedir. Başlıca üç nedenin tetikleyenleri de aslında bu olumsuzluklardır. Yapılması gerek şey, sağlıklı bir yaşamın gereklerini yerine getirmektir. Bunun dışında psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklar konusunda yardım almayı ihmal etmemek oldukça önemlidir.

 

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir