Erkeklerde Varikosel Hastalığı ve Tedavisi Erkeklerde Varikosel Hastalığı ve Tedavisi
Varikosel hastalığı, erkeklerde görülen  dolaşım sistemindeki kanın geri dönüşünü yapamayıp, testislerde birikmesi sonucu, burada kanın göllenmesi, dolaşımın bozulması, damarların genişlemesidir. Erkeklerin %15’inde görülür ve... Erkeklerde Varikosel Hastalığı ve Tedavisi

Varikosel hastalığı, erkeklerde görülen  dolaşım sistemindeki kanın geri dönüşünü yapamayıp, testislerde birikmesi sonucu, burada kanın göllenmesi, dolaşımın bozulması, damarların genişlemesidir. Erkeklerin %15’inde görülür ve %40’ında kısırlık sebebidir. Genellikle ağrı şikayeti ve kısırlık sorunu olarak başvurulur. Ağrı yoksa ve çocuk düşünülmüyorsa, ameliyat gerektirmez.

erkeklerde-varikosel

VARİKOSEL HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Kısırlık: Kısırlık birçok sebebe bağlı olabileceği gibi Varikoselin sebep olduğu kısırlığı anlayabilmek için en az 2 kez sperm testi yaptırmak gerekir. Spermiyogram denilen bu test, sperm sayısı ve kalitesi hakkında bilgi verir. Erkeklerde Varikosel hastalığı ile kan dolaşımın geri kaçması sonucu oluşan sıcaklık farkı, sperm üretimini bozar, çünkü spermler vücut ısısından biraz daha düşük ısıda yaşayabilirler, yüksek ısıya karşı dirençsizdirler. Bu durumda spermlerin kromozomal yapısı, sayısı ve hareketliliği bozulur ve infertilite (kısırlık) oluşur. Mikro cerrahi ile  %60-70 oranında başarı sağlanır.
  • Ağrı: Varikosel hastalığında ağrı görülme sıklığı araştırmalara göre %2 ve %10 arasındadır. Ağrı tedavi ile geçmezse ameliyat düşünülür.
  • Testis Atrofisi: Yani testislerin küçülmesidir. Varikosel hastalığının, ilerlemiş halinde testisler hacimsel olarak küçülür.
  • Görüntü bozukluğu: Varikosel hastalığı, genelde sol testislerde görülür. Sebebi dolaşımdaki kanın yukarı çıkmasını, sağlayan damar yapısı sol taraftadır. İlerlemiş durumlarda, damarlar dışardan hissedilir veya görülmeye başlar. Bu durum, İki testis arasındaki görüntü farklılığına sebep olur.

Doctor Looking in Microscope ca. 2000

VARİKOSEL HASTALIĞI VE TEDAVİSİ

Varikosel hastalığı ve tedavisi için öncelikle ameliyat endikasyonları bulunuyor mu? Yani ameliyat gerekiyor mu? Buna dikkat etmek gerekir. Varikosel hastalığının, mikro cerrahi yöntemle tedavi edilmesinin en geçerli sebebi, ağrı ve kısırlıktır. Ağrı ve kısırlık dışında kalan vakalarda ameliyata gerek yoktur. Varikosel hastalığını, varis gibi düşünmek gerekir. Ayakta fazla kalmamak, sık dinlenmek, bol su içmek, gün içinde aralıklı olarak ayakları, baş seviyesinden yukarı kaldırarak, istirahat etmek gerekir.

 

 

 

 

 

Editor

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir