Erkeklerde Vertigo Sorunu Erkeklerde Vertigo Sorunu
Vertigo Vertigo hastalığının nasıl bir hastalık olduğunu bilmek hastalığınızı erken bir şekilde teşhis edebilmeniz için önemlidir. Özellikle erkekler yaşam kalitelerinin böyle bir hastalık nedeniyle... Erkeklerde Vertigo Sorunu

Vertigo

Vertigo hastalığının nasıl bir hastalık olduğunu bilmek hastalığınızı erken bir şekilde teşhis edebilmeniz için önemlidir. Özellikle erkekler yaşam kalitelerinin böyle bir hastalık nedeniyle düşmesini istemezler. Burada vertigo’nun ne olduğu, vertigo hastalığının belirtileri ve vertigo neden olur sorusunun cevabını, vertigo testi nasıl yapılacağı hususlarına değineceğiz.

Vertigo kelime manası olarak dönmek demektir. Vücut denge sistemlerinde ortaya çıkan dengesizlik halidir. Baş hareketlerini takiben şiddetli dairesel dönme ile kendini gösterir.

Vertigo neden olur? Bu hastalığın pek çok sebebi olabilir. Kulak – burun –boğaz iltihaplanmaları, nörolojik hastalıklar (migren, epilepsi gibi), göz hastalıkları, dâhiliye ve kardiyolojiye bağlı bazı hastalıklar vertigo nedeni olmaktadır. Bunun yanı sıra bazen psikolojik nedenleri de olabilir.

vertigo-neden-olur.jpg

Vertigo Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Vertigo’ya neden olan hastalığa göre vertigo’nun birtakım belirtileri vardır. Bu belirtiler; kulakta çınlama, bulantı, kusma, terleme, görmede sorunlar, işitme kayıpları, enfeksiyon kaynaklı bir hastalık kaynaklı ise ateş ve halsizlik belirtiler arasındadır. Kaynak hastalığa bağlı olarak hissizlik de yaşanabilir.

vertigo-hastaligi-nedir.jpg

Vertigo Testi

Vertigo testi, hastaya teşhis koymak açısından önemlidir. 15 yıl öncesinde hekimler fiziksel muayene ve Elektronistagmografi (ENG) ile teşhis koyarlarken, günümüzde ENG’nin yanı sıra, VideoElektronistagmografi (VENG) testi de uygulanmaktadır. Son yıllarda Video Head Impulse Test (VHIT) ve Vestibuler Evoked Myogenic Potentials (VEMP) testleri hastalığın tanısını koymayı kolaylaştırmıştır.

Hiçbir insanın hastalığa yakalanması istenmez. Ancak, vertigo hastalığı belirtileri sizde de görülebilir ve artık “Vertigo neden olur?”, “Nasıl bir hastalıktır?” sorularının cevaplarını biliyorsunuz. Bu hastalık daha ciddi rahatsızlıkları tetikleyebilir veya yaşam kalitenizi önemli ölçüde azaltabilir. Günümüzde birçok hastane vertigo testi yapabilecek donanımda ve yetkinliktedir. Eğer belirtilerinizden şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden bir doktora danışmalısınız.

vertigo-hastaligi-neden-olusur.jpg

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir