Erkeklere Uygun Spor Dalları Erkeklere Uygun Spor Dalları
Günlük sedenter hayattan kurtulup sağlık ve kuvvet kazanmak için düzenli egzersiz yapmakta fayda var. Ancak spor branşı seçmeden evvel yapacağımız spor branşını sevip sevmeyeceğimiz... Erkeklere Uygun Spor Dalları

Günlük sedenter hayattan kurtulup sağlık ve kuvvet kazanmak için düzenli egzersiz yapmakta fayda var. Ancak spor branşı seçmeden evvel yapacağımız spor branşını sevip sevmeyeceğimiz kadar bu sporun bize uygunluğu da oldukça önemlidir. Hem sağlık durumumuzun kontrolü ve hem de spor seçimi konusunda bir spor hekimine danışmak oldukça yararımıza olacaktır.

Erkekler Hangi Spor Dallarını Tercih Etmeli?

Örneğin liflerimizde gerginlik veya belimizde ağrı varsa güreş veya boks gibi sporları seçmemiz uygun olmayacaktır. Diğer yandan En sert spor branşları ile egzersizlere başlamak yorgun kalbimize veya sağlıksız damar yapımıza iyi gelmeyebilir. Bu nedenle spor hekiminiz size sadece düzenli yürüyüşlerle başlayan ve ardından hafif aletli jimnastiklerle başlayan bir kardiyo programı hazırlayıp ardından fitnessla istediğiniz spor branşına yönlendirecek bir geçiş planını sizinle paylaşabilir.

Bu gibi aşamaları aştıktan sonra bir diğer nokta ise seçtiğiniz sporun yapılabilirliğidir. Bundan kastımız iş yaşantınıza ve sosyal ortamınıza zaman ayırabildiğiniz bir tercihi hayata geçirmenizdir. Zaman açısından size el verişli olan, sağlığınızı yukarı taşıyan spor seçimleri doğru tercihler olacaktır.

Dövüş sporlarını seçen kişiler her ne kadar refleks ve güç gelişimi sağlasalar da, bu alanda ileri olan kişilerin de bu sporda çok daha iyi noktalara geldikleri de bilinen bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle ünlü bir dövüş yıldızı olmak, mahallenin kabadayısı olmak, daha önce tartıştığınız birisine güç gösterisi yapmak gibi nedenler yerine kesinlikle sağlığınızı düşünerek spor yapmanız gerektiğini belirtelim.

Ayrıca tüm dövüş ve savunma sanatlarında mütevazılık ve dövüşten kaçınmak temel kuraldır. Dövüş sporlarının temel felsefelerini bir kenara atarak sadece kavga kısmına odaklanmaksa yapılan sporu eksik yapmaya, sporcu yetiştirmekten çok kavgacı tipler ortaya çıkarmaya neden olmaktadır.

 

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir