Erkeklerin Ayakları Neden Kokar Erkeklerin Ayakları Neden Kokar
Ayak kokusu, hem kadınların hem erkeklerin ortak bir sorunudur aslında. Ancak daha çok erkeklerde gözlemleniyor olması, bunun erkeklere has bir sorun olduğunun düşünülmesine yol... Erkeklerin Ayakları Neden Kokar

Ayak kokusu, hem kadınların hem erkeklerin ortak bir sorunudur aslında. Ancak daha çok erkeklerde gözlemleniyor olması, bunun erkeklere has bir sorun olduğunun düşünülmesine yol açmıştır. Peki, neden bu sorun erkeklerde daha çok gözlemlenir ve çözümleri neler olabilir? İşte size, erkeklerde görülen ayak kokusu sorununa beş madde ile bakış ve her bir madde için çözüm önerisi…

ayak-kokusu-neden-olur

Bakteri ve Mantar Gibi Sebepler

Ayakta bakteri veya mantar oluşumu, ayak kokusu nedenleri başında gelir.  Maalesef ki, çözümü de en zor olan, uzun tedavi süreci gerektiren bir nedendir. Bakterilerin ve mantarların kapalı, güneş görmeyen ve nemli (terleyen) bölgeleri severek oralarda hızlıca yayılması, ölü hücrelerle beslenerek büyümesi (ayağın deri atması) tedavinin uzun sürmesinin sebeplerindendir.

Çözüm önerisi, tamamen doktor kontrolünde ilaç tedavisidir. Ayrıca ayağın sürekli temiz ve kuru  tutulması sağlanmalıdır.

Ayakkabılar ve Çoraplar

Ayak kokusu nasıl önlenir diye baktığımızda, önce onun ortaya çıkış sebebini araştırmalı ve çözümü ona göre oluşturmalıyız. Eğer sorun yanlış ayakkabı veya çorap seçiminden kaynaklanıyorsa, çözümü en kolay ayak kokusu sorunu ile karşı karşıyasınız demektir.

Çözüm önerisi, ayakkabınızın nefes alan gerçek deriden üretilmiş olması ve çoraplarınızın nefes alan ve ayağı terletmeyen pamuklu malzemeden üretilmiş olmasıdır.

ayak-kokusu-hakkinda

Aşırı Terleme

Aşırı terleme sorunu, sadece ayak kokusuna değil vücut kokusuna da yansır. Siz ne kadar temiz olursanız olun, ne kadar havadar ayakkabı ve çorap seçerseniz seçin, aşırı terleme probleminiz var ise ayak kokusu sorunu yaşamanız kaçınılmazdır.

Çözüm önerisi, yine tıptadır. Doğru hormon tedavisi ile aşırı terleme sorunu ortadan kaldırılabilirse, ayak terlemesi ve beraberinde ayak kokusu sorunu da ortadan kalkacaktır.

Yorgunluk ve Ayakta Çalışmak

Tüm gün ayakta çalışıyorsunuz ve ayak tabanınız ayakkabıya veya çoraba sürtünmekten ve havasız durumda kalmaktan kendi tepki mekanizmasını çalıştırıyor; ayak kokusu…

Çözüm önerisi, ayak kokusu için sprey olacaktır. Bazı spreyler ayakkabının içine direk sıkılabilirken, bazı spreyleri günün başlangıcında doğrudan ayağınıza sıkarak, ayaklarınızın daha ferah bir gün geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Yeterli Temizlenmeme

Az temizlenmiş,  uzun tırnakları olan, aralarında pislikleri olan ayaklar da maalesef kokmaya mahkumdur.

Çözüm önerisi, mümkünse ayaklarınızı her gece yatmadan yıkayın. Banyoda parmak aralarına kadar iyice ovarak sabunlayın. Haftada bir, ılık limonlu suda bekletin.

Editor

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir