Evlilikte Uyum ve Doyum Üzerinde Etkili Faktörler Evlilikte Uyum ve Doyum Üzerinde Etkili Faktörler
Evlilik iki bireyin uzun bir yolculuğa çıkmak niyetiyle beraber atacağı en önemli adımdır. Bu sürecin uzunluğu da çiftlerin uyumu ve cinsel doyumla doğru orantılı... Evlilikte Uyum ve Doyum Üzerinde Etkili Faktörler

Evlilik iki bireyin uzun bir yolculuğa çıkmak niyetiyle beraber atacağı en önemli adımdır. Bu sürecin uzunluğu da çiftlerin uyumu ve cinsel doyumla doğru orantılı olarak gelişim göstermektedir. İstatistiklere göre evlilikte cinsel uyum yakalamış çiftlerin uyum yakalayamayan çiftlere göre daha mutsuz olduğu ve boşanma oranının bu çiftlerde daha yüksek oranda yaşandığı bilinen bir gerçektir.

evlilikte-cinsel-uyum-sorunlari.jpg

Bu konu her ne kadar ülkemiz insanının büyük çoğunluğuna göre tabu olsa da evlilikte uyum bilgileri internette cinsel sitelerle beraber en çok araması yapılan konuların başında gelmektedir.

Uyum Ve Doyum İlişkisi

Evlilikte uyum ve doyum arasında sarsılmaz bir bağ vardır. Uyumun olması doyumun maksimum seviyede yaşanmasını sağlayacaktır. Aşk evliliği yaşanmışevlik görücü usulü evlenen çiftlere nazaran daha yüksektir. Büyüklerimizin dediği doğru bir söz vardır. Evet, evliliklerde bir süre sonra aşk bitse de çiftlerin birbirine duyduğu saygı ne kadar derinse ilişki o kadar ölümsüzleşmektedir. Bu da demek oluyor ki evlilikte uyum faktörlerinin başında saygı gelmektedir. Saygı temelinde yıllanan evliliklerde doyuma ulaşma ve haz duyma yüzdesi artmaktadır.

evlilikte-cinsel-uyum-ve-sorunlar.jpg

Destek Çok Önemli

İlişkilerde eşlerin birbirine destek olması uyumun olmazsa olmazları arasında gelmektedir. Her ne şartta olursa olsun evlilikte çiftlerden birinin daha yapıcı olması ve alttan alması evlilikte cinsel uyumu ve birlikteliği güçlendirecektir. Çiftlerin anlaşma düzeyini etkileyen bir diğer faktör de eğitimdir. Eğitim düzeyi ne kadar yükselirse ya da çiftlerin eğitim düzeyi birbirine ne kadar yakınsa cinsel doyumu yaşadığını söyleyen çiftlerin yüzdesinde artış gözlenmektedir. Ayrıca yine dikkat çekici ve ilk sıraların vazgeçilmezi olan faktör gelir düzeyi. Geçim sıkıntısın yaşanan hanelerde çiftlerin uyumlu olması ve doyuma ulaşma düzeyi oldukça düşük seviyelerde gözlenmektedir. Bu çiftlerde evliliği uzatan faktörlerin başında çocuk sahibi olma durumu gelmektedir.

Cinsel Sorunların Giderilmesi

Evlilikte cinsel uyum erkek bireyin cinsel organ boyutuyla ve cinsel organı doğru pozisyon ve açılarda kullanmasıyla da alakalı olarak artmaktadır. Cinsel organ boyu ortalamanın altında olan bireyler eşleriyle anlaşmalı olarak uzatma operasyonuna gidebilmektedirler. Yine yaşanan cinsel hastalık ve sorunlar da uyumu ve dolayısıyla doyumumun kalitesini de etkilemektedir. Bütün bu faktörlerin yanında çiftlerde karşılıklı anlayış olması her şeyin üstesinden gelebilme adına çok önemlidir. Bu faktörü ilke edinen çiftlerin uyum ve doyum sürecinde bir adım önde olduğu su götürmez bir gerçektir.

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir