“İdeal baba” Olmanın Kuralları “İdeal baba” Olmanın Kuralları
Hiç kimse iyi bir baba olmanın kolay olduğunu söyleyemez. Anne daha hamileyken çocukları ile iletişim içinde olur ve çocukları ile arasında bağ oluşur annelik... “İdeal baba” Olmanın Kuralları

Hiç kimse iyi bir baba olmanın kolay olduğunu söyleyemez. Anne daha hamileyken çocukları ile iletişim içinde olur ve çocukları ile arasında bağ oluşur annelik içgüdüsel olarak kadına verilmişken, erkeklerin baba olma bilinci için çaba göstermesi gerekir. Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun, kaç tane çocuğunuz varsa hiç fark etmek. İyi bir baba olmak için, mücadele etmek zorundasınız, iyi bir disiplin ve rol modeliniz olması ve çocuklarınızın ihtiyaçlarına sempati duymadan mutlaka katılmanız gerekir. şu adımları izlemeniz faydalı olacaktır.

Çocuklarınıza önemli dersler verin

 Çocuklarınıza hayatın temel görevlerini nasıl tamamlayacaklarını öğretmek için hazır bulunmalısınız. Çocuklarınızı hem ahlaki hem de sosyal olarak iyi ve sorumluluk sahibi bir birey olarak yetiştirmek için onları bu yönde eğitecek davranışlarda bulunun ayrıca ona günlük ödevlerinde yardımcı olun ev içerisinde yapılacak işlerde ona da görevler verin

Çocuklarınızın hatalarından ders çıkarmalarını sağlayın. Yanlış bir şey yaptıklarında onlara nedenini görmelerinde yardımcı olmalı ve gelecekte bu davranışlardan kaçınmak için sadece onları zedelemeyecek cezalar vermeli ve konuşarak ikna edilmelisiniz.

Örnek olarak önderlik et

Çocuklarınızın beklentilerinizi karşılayacak bir şekilde davranmasını isterseniz öncelikle olumlu davranışlarınızı görmeliler. Örneğin çocuklarınızın yalan söylemelerini istemiyorsanız. Siz de onlara yalan söylemeyin. Onların yanında sigara içmeyin ve çocuklarınızda olmasını istemediğiniz hiçbir davranışı onların önünde sergilemeyin. Babalık içgüdüsü ile hareket edip onları ne kadar sevdiğinizi ve korumacı olduğunuzu gösterin

Çocuklarınızın insanlara şefkat ve saygı ile davranmalarını istiyorsanız, o zaman siz de insanlara şefkatli ve saygılı davranın aile ortamında sağlanan huzur bireylerin daha başarılı olmasına ve sorumluluk sahibi olmasına önemli katkılar sağlar.

Çocuklarınızın saygısını kazanın

Çocuklarınızın ideal bir baba olarak sana saygı göstermeleri için elinden gelen her şeyi yapmalısın. Yapılan bir araştırmaya göre çocukların babalarından soğumasına sebep olan en büyük davranış annelerine bağırması ve kavga etmesi olarak belirlenmiştir. İyi bir baba olmak için yapılması gereken en önemli şey onların annelerine bağırmak veya kötü davranmaktır bir baba bu davranışı ile çocuklarının saygısını kaybedebilir.

Çocuklarınız mükemmel olduğunuzu düşünmemelidir. Yalnızca insan olduğunuzu ve iyi şeyler yapmak istediğinizi göstermelisiniz.

 

Editor

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir