Kadınların Şifresini Çözün Kadınların Şifresini Çözün
Kadınların Şifresini Çözün Tanrı biz erkeklere zalim bir oyun oynamış. Erkeklerin sevdiği yiyecekleri daha şişmanlatıcı yapmış ve Angelina Jolie’yi Brad Pitt’e vermiş. Ama belki... Kadınların Şifresini Çözün

Kadınların Şifresini Çözün

Tanrı biz erkeklere zalim bir oyun oynamış. Erkeklerin sevdiği yiyecekleri daha şişmanlatıcı yapmış ve Angelina Jolie’yi Brad Pitt’e vermiş. Ama belki de en kötüsü, biz erkekleri kadınların ne demek istediğini asla anlayamayacak şekilde yaratmasıdır.

Bu iletişim kopukluğunun asırlardır kara mizah ve durum komedilerine malzeme olduğu bir gerçek, fakat içinde gerçek payı yok değil. Peki neden erkekler ve kadınlar birbirlerini anlamakta böyle sorun yaşıyorlar?

Öncelikle, kadınlar erkeklerden tamamen farklıdır. Bunu söylerken kadınların bikini giymelerinden söz etmiyoruz. Gerçekten, kadınlar farklı şekilde iletişim kuruyorlar. İşte bunun nedeni ve bu konuda yapılabilecekler:

Neden sürekli konuşurlar ve susmak bilmezler? Erkekler bir araya geldiklerinde bilgi paylaşırken, kadınlar bir araya geldiklerinde sadece çene çalarlar; ne söylediklerinin bir önemi yoktur. “Kadınlar flört konusunda neyi bilmenizi isterdi?: Bekar erkeğin ilişki rehberi” (What Women Wish You Knew about Dating: A Single Guy’s Guide to Romantic Relationships) adlı kitabın yazarı Stephen Simpson “Bu erkeklerin anlayamadıkları bir şey” diyor. “Her türlü bilgiyi paylaşmak kadınlar için birleştiricidir.”

Neden doğrudan söylemezler? Kadınlar genellikle daha kibardır ve kendilerini dolaylı yoldan ifade ederler. İlişki uzmanı ve Coffey Talk web sitesinin sahibi Lissa Coffey “Kadınlar içlerinden geldiği gibi konuşurlar” diyor. “Duyguların farkındayızdır, duyarlıyızdır ve kimsenin duygularını incitmek istemeyiz. Dobra konuştuğumuzda bu bir talep, tartışma veya dırdır olarak görülür. Bu yüzden biz kadınlar: ‘Bir ara çöpü çıkarır mısın?’ deriz. Tabii ki bir erkek bunu duyduğunda önceliği olmayan bir iş olduğunu düşünür ve fazla umursamaz. Erkek dilinde demek istediğimiz ise ‘Çöp. Dışarı. Şimdi.’ Fakat bu kulağa pek hoş gelmiyor ve daha bayanlara yakışır davranmayı tercih ediyoruz.”

Neden “hayır” demek istediklerinde “belki” derler? Bir kadına çıkmayı önerdiğinizde “Programıma bakayım” der. Oysa gerçekte “Aklından bile geçirme” diye düşünüyordur. Aslında suçlu, kadınların kibarlık anlayışıdır.

Neden beden dilini kullanırlar? Bilim bunu kanıtlamıştır ve bilimle tartışamayacağınızı iyi biliyoruz: Kadınlar kesinlikle gelip sizinle ilgilendiklerini söylemez. Bunun yerine, göz teması kurarak, kolunuza dokunarak ve boynunu okşayarak sizinle ilgilendiklerini gösterirler. Bu doğru. Erkekler için en çıldırtıcı şey ise, peşinden koşulduğunu hissettiğinde kadının kendini daha da dolaylı yoldan ifade etmesidir. Simpson, “Kadın bu durumda anında daha anlaşılması güç olur ve daha fazla sözsüz ipuçları kullanacaktır” diyor. Diğer bir deyişle, sizi doğrudan yazlık evinde bir hafta sonu geçirmeye davet etmesini beklemeyin.

Neden tartışmanızı isterler Erkeklerin çoğu seksi bir kadının söylediği her şeyi kabul eder. Kabul etmediğinizde dürüst olduğunuzu bilir. Simpson, kadınların, ilişkilerinin başında, erkeklerin kendilerini aldatacağından emin olduğunu söylüyor. “Onlarla ilgilenen her erkeğin abartılı davranacağını ve kendilerinden bir şeyler saklayacağını bekliyorlar” diyor. Kadınlar daha temkinli oldukları için genellikle daha dolaylı yoldan kendilerini ifade ediyorlar. (Birçok kadının başına geldiği gibi, bu kadar çok işe yaramaz adamdan darbe yemiş olsaydınız siz de temkinli olmaz mıydınız?) O yalancı ilkel adamlardan olmadığınızı göstermenin en iyi yollarından biri kadınla aynı fikirde olmamaktır.

Nasıl Başa Çıkılır
Evet. Erkeklerle kadınlar farklıdır. Kadınlar anlayamadığınız, muğlak ve dolaylı şekilde konuşmaya devam edecek ve sorunlar da sürecek. Çözüm: Beyler, kendinizi onun yerine koymanın zamanı geldi. Coffey, “Erkekler olaylara kendi bakış açılarından baktıkları için genellikle kadınları anlamazlar” diyor. “Bunun yerine olaya onun gözünden bakın. Kendinizi onun yerine koyun ve size ne kadar mantıksız gelse de bir an için neler hissettiğini anlamaya çalışın.”

Eğer bu gösterebileceğinizden fazla empati gerektiriyorsa, doğru anladığınızdan emin olmak için kadınların söylediklerini kendi sözcüklerinizle tekrarlamaya çalışın. Papağanı oynamanın zor olduğuna şüphe yok. Fakat bu, her gece kukumav kuşu gibi tek başına oturmaktan daha kötü olamaz.

admin

  • web tasarım

    23 Nisan 2016 #1 Author

    Uzun süredir web sitenizi takip ediyorum teşekkürlerimi sunarım

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir