Kışı Zinde Geçirin Kışı Zinde Geçirin
Kışı Zinde Geçirin Yazın formda kalmak kolaydır. Bol güneşli günler sizi dışarıda ve aktif tutar. Havanın sıcak olması da iştahınızı kontrol altında tutar. Yaz... Kışı Zinde Geçirin

Kışı Zinde Geçirin

Yazın formda kalmak kolaydır. Bol güneşli günler sizi dışarıda ve aktif tutar. Havanın sıcak olması da iştahınızı kontrol altında tutar. Yaz bitip de havalar soğumaya başlayınca, her gün biraz daha az hareket edip biraz daha fazla yemek yediğinizi fark edersiniz.

Durup bir düşündüğünüzde, bu yaptığınızın hiçbir bahanesi olmadığını anlayacaksınız. New York merkezli bir kişisel spor hizmetleri şirketinin kurucusu Josh Margolis, “Bu tam da hamile bir kadının ‘Ne istersem yiyebilirim!’ diye düşünmesine benziyor” diyor. Elbette ne isterseniz yiyebilirsiniz. Ancak bu, yapmanız gereken doğru şey değil. Diğer bir deyişle, kış mevsimi size sürekli yemek yiyebileceğiniz bir açık çek verilmesi anlamına gelmiyor. Öyle olsaydı, tüm kuzey ülkeleri şişman insanlarla dolu olurdu. İskandinavlar arasında obezite oranının ne kadar düşük olduğunu hepimiz biliyoruz herhalde.

Miskinliğimizi kış mevsimine yüklemenin ne kadar yanlış olduğunu bilsek de, dışarısı buz gibi ve içerisi sıcacıkken sağlıklı yaşam hedeflerimizi tutturmak da bir o kadar zor. Biz de, spor ve sağlıklı yaşam uzmanı Margolis ile New York’ta yaşayan beslenme uzmanı Ilyse Schapiro’ya soğuk kış ayları boyunca sağlıklı ve mutlu kalabilmenin ipuçlarını sorduk.

Turunçgiller iyidir
“Kış, soğuk algınlığı ve grip mevsimidir. Bu yüzden bağışıklık sisteminizi en yüksek formunda tutmak her zamankinden fazla önem kazanır” diyor Schapiro. “Televizyon izlerken cips yerine taze portakal ve mandalinalardan bol bol tüketebilirsiniz. Ayrıca C vitamini takviyesi de yapabilirsiniz.”

Bir spor arkadaşı bulun
Sabahın körü, dışarısı soğuk ve karanlık. Yatağınız ise sıcak ve rahat. Ancak yarım saat sonra arkadaşınızla spor salonunda buluşmanız gerekiyor! Margolis, “Biriyle birlikte spor yapmak sorumluluk duygusu yaratır.” diye anlatıyor. Birlikte spor yapacak kimseniz yoksa, Facebook’a yazabilirsiniz: “Sabah koşuya çıkıyorum, katılmak isteyen?”

Sağlıklı beslenin
Kışın ağır ve yağlı gıdalarla beslenme eğiliminde oluruz. Oysa, kalori deposu kremalı çorbalar yerine mercimek veya sebze çorbasını tercih edebilirsiniz. “Az yağlı süt ürünleri kullanıp kırmızı et yerine yağsız hindi eti tüketin” diye öneriyor Schapiro. Karbonhidrat olarak da her zaman tam buğdaylı gıdalara yönelmeye çalışın.

Kış sporu için alışveriş yapın
Bir şey için para harcarsanız, ona daha fazla özen gösterirsiniz. Kış soğuğunda spor yapmak için gerekli kıyafet ve malzemeleri satın alıp göz önünde bir yere koyun. Suçluluk duygusu mükemmel bir motivasyon kaynağıdır.

Beta-karoteni eksik etmeyin
Schapiro, “Anti-oksidanlar hücrelerimizi korurken soğuk algınlığından kansere varıncaya kadar pek çok hastalığa karşı bünyemizi güçlendirirler. Anti-oksidan alımınızı artırırsanız, soğuk algınlığını ekarte edebilir veya süresini kısaltabilirsiniz.” diye konuşuyor. Beta-karoten güçlü bir anti-oksidandır ve kış meyve&sebzelerinde bolca bulunur. Havuç, tatlı patates ve brokoli bunlardan yalnızca birkaçı.

Bir aktivite seçin
Kış aylarında dışarıda yapabileceğiniz bir spor veya aktivite bulun. Kayak, doğa yürüyüşü, dağcılık gibi outdoor sporları size uymuyorsa koşu, yürüyüş, bisiklet gibi daha hafif uğraşlara yönelebilirsiniz. Uygun giysi ve ekipmanla tabii… Eğer karlı bir iklimde yaşıyorsanız, kartopu oynamak bile yeterince iyi bir spor olabilir.

 

admin

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir