Kısır Erkeklerde Kanser Riski Daha Fazla Kısır Erkeklerde Kanser Riski Daha Fazla
Çağımızın en büyük hastalığıdır kanser. Her geçen gün birçok insan ya kansere yakalanmakta ya da kanser yüzünden hayatına veda etmektedir. İlk çıkmaya başladığında kanser... Kısır Erkeklerde Kanser Riski Daha Fazla

Çağımızın en büyük hastalığıdır kanser. Her geçen gün birçok insan ya kansere yakalanmakta ya da kanser yüzünden hayatına veda etmektedir. İlk çıkmaya başladığında kanser nedir sorusunun cevabı aranmaktayken artık uzmanlar sürekli olarak kanser hastalığının çaresini araştırmakta, yeni ilaçlar bulmakta ve birçok deney yapmaktadır. Bu araştırmalardan bir tanesi de 1989 senesinden beri sürdürülmekte olan kısır erkek ve kanser bağlantısıydı. Araştırma sonucuna göre kısır erkeklerin kansere yakalanma riski daha da yüksek olmaktadır.

2 Bin 238 Erkek Üzerinde Yapılan Araştırma

Standford Hastanesi Erkek Kısırlığı Kısmı tarafından yapılan araştırmanın sonuçları bir hayli ilginç çıktı. Öncelikle araştırmanın kimler üzerinde yapıldığı konusunu söylemekte fayda bulunmaktadır. Bu araştırma yaş ortalaması 35,7 olan iki bin 238 erkek üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmaya konu olan erkeklerin 451 tanesi meni örneğinde hiç sperm bulunmayan erkeklerden oluşmaktaydı. Araştırmacılar araştırma konusu kişileri 7 yıl takip ettiler. Kısır diye tabir edilen erkeklerin 29’unda beş ile sekiz yıl sonrasında kanser görüldü. Eğer görülen kanser oranı genel ortalama şeklinde seyir etseydi, erkeklerin sadece 16,7 sinde kanser vakası gelişmeliydi. Oysa çıkan sonuçlara göre kısır olan erkeklerde kanser görülme oranı yaklaşık olarak 1,7 kat daha fazla görülmüştür. Erkekler açısından dünyada en çok görülen kanser türleri için değişik tespitler yapılmıştır.

Asıl Oran 3 Katı

Daha da ileri teknikler uygulanarak yapılan deneyler de ise bu oran daha da artış gösterdi ve bu erkeklerin genel oranlara göre üç kat daha fazla kansere yakalandıkları tespit edildi. Ve ilginç olan bir sonuç ise; Otuz yaşından önce kısır olan bir erkek diğer erkeklere göre tam sekiz kat daha fazla kansere yakalanma riski taşımaktadır. Birçok araştırma sonucuna göre kısır erkeklerde testis kanserinin çok olduğu bilinmekteydi ancak bu araştırma sonucu gösterdi ki; Testis kanseri yanında prostat kanseri, melanom ve beyin kanserleri de kısır erkeklerde daha fazla görülmektedir.

Editor

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir