Erkeksen Gel
Letonya’da Erkek Kıtlığı Yaşanıyor! Letonya’da Erkek Kıtlığı Yaşanıyor!
İngiliz yayın kuruluşu Bbc’nin haberine göre,Letonya’da kadınlar Sovyetler döneminden sonra kapitalizme erkeklere kıyasla daha iyi uyum sağladı. Kadınların eğitim seviyesi daha yüksek ve daha... Letonya’da Erkek Kıtlığı Yaşanıyor!

İngiliz yayın kuruluşu Bbc’nin haberine göre,Letonya’da kadınlar Sovyetler döneminden sonra kapitalizme erkeklere kıyasla daha iyi uyum sağladı. Kadınların eğitim seviyesi daha yüksek ve daha uzun yaşıyorlar. Erkeklerin doğum oranı kadınlardan daha yüksek. Ancak kadınların ortalama yaşam süresi erkeklerden 11 yıl daha fazla. Bu da, yetişkin kadın oranının erkeklerden yüzde 8 daha fazla olmasına yol açıyor. Letonya Üniversitesi’nden Sosyolog Baiba Bela, kız öğrenci sayısının erkeklerden yüzde 50 fazla olduğunu söylüyor.
Bu nedenle de, kadınların kendi eğitim seviyelerinde erkekler bulmasının zorlaştığını belirtiyor. Bela, “Cinsiyet dengesizliği ilk olarak 30 ila 40 yaş arasında ortaya çıkıyor. Çünkü bu yaş grubundaki erkeklerin ölüm ihtimali kadınlara göre üç kat fazla” diyor. Ülkede 30 yaşın altındakiler arasında kadınlardan 9 bin daha fazla erkek var. Ancak 30-39 yaşları arasındaki kadın sayısı erkeklerden 3 bin daha fazla. Letonya’nın kapitalizme geçmesinin erkeklerde ekonomik anlamda baskı yarattığı da belirtiliyor.


Erkek Sağlık

No comments so far.

Be first to leave comment below.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir