Orşit Hastalığı ve Tedavisi

Erkeklerde görülen orşit hastalığı bir veya iki testisin iltihaplanması demektir. Kabakulak hastalığının sebep olduğu orşit virüs kaynaklıdır. Epididim hastalığına sebep olan orşit ise bakteri kaynaklıdır. Orşit hastalığı ve tedavisi, etkenine göre antiviral veya antibiyotik uygulanır. Ergenlik döneminde kabakulak hastalığı geçiren erkeklerin 1/3’inde orşit hastalığı gelişir.

ORŞİT HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Testislerde hassasiyet ile başlar, hafif olan ağrılar gittikçe şiddetlenir. Her hangi bir yere oturamama veya otururken ağrı hissedilmesi, testislerin birinde veya ikisinde şişlik görülmesi, ağrıya eşlik eden bulantı, yüksek ateş ve penisten gelen akıntı orşit hastalığının tipik belirtileridir, fakat tam teşhis konulması için tetkikler yaptırmak gerekir.

Bu belitiler görülmeye başlandığı, ilk aşamada hemen doktora gitmek gerekir. İdrar tahlili, fiziki muayenede şişliğin ele gelmesi, nukleer tarama yapılması, ultrason muayenesi, akıntıdan kültür alınıp mikroskopik olarak incelenmesi sonucu kesin teşhis konulur ve gereken tedavi hemen başlanır.

orsit-hastaligi

ORŞİT HASTALIĞINA SEBEP OLAN ETKENLER NELERDİR?

Çocukların aşı takvimine uygun aşılarını, düzenli yaptırmak gerekir. Özellikle erkek çocuklarında görülen orşit hastalığından korumak için kabakulak aşısı mutlaka yaptırılmalıdır. Ergenlik döneminde erkeklerde orşit hastalığı daha ağır seyreder.

Çok eşliliğin sebep olduğu, cinsel yolla geçen hastalıklara yakalanma sonucunda bakteriyel orşit gelişir.

İdrar yollarında herhangi bir anomali ile doğmuş erkek bebeklerde, hastalık görülebilir.

idrar yolu enfeksiyonu geçiren kişilerde sık görülür.

orsit-teshis

 

ORŞİT HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Erkeklerde orşit tedavisi ile hastalık kontrol altına alınmış olur. Virüs kaynaklı Orşit hastalığı tedavisinde virüsleri yok eden, antiviral ilaçlar ve ağrı kesiler kullanılır. İlaç tedavisi ile belirtiler 10 gün içinde kaybolur.

Bakterilerin sebep olduğu orşit hastalığında, antibiyotikler kullanılır. Kullanılan antibiyotiklerin yanında bakteriyel orşit  yani epididim, cinsel yolla geçen hastalıklara bağlı gelişmişse, o hastalıklara yönelik ilaç tedavisini de eş zamanlı olarak kullanılır.

orsit-nedir

 

No Comments

Be the first to start a conversation

Leave a Reply

  • (will not be published)