Kız çocukları ile özdeşleşen pembe renk, özellikle giyim söz konusu olunca erkekler için bir tehdit anlamı taşımaya başladı. Cinsiyetçi yakıştırmaların yoğun olduğu dönemlerde zaten...

Kız çocukları ile özdeşleşen pembe renk, özellikle giyim söz konusu olunca erkekler için bir tehdit anlamı taşımaya başladı. Cinsiyetçi yakıştırmaların yoğun olduğu dönemlerde zaten açık renkli kıyafetlerden uzak duran erkekler pembeyi yanlarına bile yaklaştırmadı. Erkekliğe bir hakaretmiş gibi algılanan pembe rengi kıyafetler ise son dönemde oldukça popüler olurken pembe giymeyen erkek out oldu.

Erkek Niye Pembe Giymez?

erkek-pembe-kombin.jpg

Çocukluktan itibaren kız gibi algısı beynimize aşılanan pembe giyimin neden kız gibi olduğunu ve erkek neden mavi giyer denildiğini düşündünüz mü? Aslında eskiden çocuklara beyaz renkli kıyafetler giydirilirmiş, hatta kız erkek tüm çocuklar elbise giyermiş. Sonrasında moda kavramları türedikçe renkler konusunda ayrımlar başlamış ve ticareti canlandırmak isteyen bazı kesimler tüm dünyaya bu akımı yaymış! Kız pembe erkek mavi giyer! 1940’lı yıllardan günümüze kadar da bu kavram kadın erkek arası ayrımcılığın rengi olmuş.

Başlarda bunun geçici bir akım olduğunu düşünenler yıllar geçtikçe sezon ürünlerinde daha fazla pembe ile karşılaşmaya başladı. Gömlek ve tişörtlerin yanında pantolonlar, kazaklar, ceket ve montlar bile pembe renkleri ile oldukça talep gördü. Erkek aksesuarlarında da pembe karşımıza sıklıkla çıkıyor elbette.

Erkek Renkleri Diye Bir Şey Yok

erkek-pembe-giyer-mi.jpg

Feminen ve hatta eşcinsel eğilimlerle bağdaştırılan pembe rengi bugün bu ayrımcılığa inat erkek modasında ön plana çıkarken, ben pembe giymem diyen erkek düşünce tarzı ve dar görüşlülüğü sebebi ile yargılanmaya başladı. Pembe rengi sadece bir moda akımı olarak değil, kalıplaşmalara ve ayrımcılığa bir tepkime olarak da görülüyor. Bu sebeple pembe giymem diyen erkekler hem moda dünyasında hem toplumda out olmuş durumda. Çünkü renklerin cinsiyeti olmaz.

Moda Diye Giymeyin, Yakıştırın

erkeklerde-pembe-rengi-modasi.png

2017 yaz modasında kullanılan erkek renkleri arasında pembe hem günlük stillerde hem de plaj modasında oldukça yer aldı. Sıklıkla gördüğümüz pembe renkte baskılı tişört ve şort kombinelerinde, pembeyle uyumlanan renk mavi veya beyaz olurken, sokak stilinde Jean üzeri tişört veya pembe gömlekler sıklıkla karşımıza çıktı.

Gülkurusu, somon ve koyu pembe tonlarında keten pantolonlar bu senenin favorisi olurken beyaz gömleklerle oldukça yazlık bir havaya bürünmek mümkün. Koyu renkte bir gömlek tercihi ile yaz akşamları için harika bir kombin oluşturabilirsiniz.

Pembe hatta pudra pembesi bir ceketin bir erkeği ne kadar çekiç kılacağını bundan 5 sene önce düşünemediğinizden eminiz. Ancak siyah dar kesim bir pantolon üzerine pudra rengi ceket ve pembe ayakkabı kemer uyumunuzla, oldukça stil sahibi bir erkek olabilir ve bulunduğunuz ortamda baş döndürebilirsiniz.

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir