Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapmalı? Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapmalı?
Saç dökülmesinin birçok sebebi olabilir. Yediğimiz besinlerden genetik faktörlere kadar uzanan geniş bir yelpazede sıralayabileceğimiz pek çok sebep saç dökülmesine neden olur. Saç dökülmesi... Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Saç dökülmesinin birçok sebebi olabilir. Yediğimiz besinlerden genetik faktörlere kadar uzanan geniş bir yelpazede sıralayabileceğimiz pek çok sebep saç dökülmesine neden olur. Saç dökülmesi sık rastlanan bir durumdur. Ve bundan binlerce yakınan kişi vardır. Bu yazımızda saç dökülmesini engellemek adına yaptığımız araştırmaları sizlerle paylaşacağız.

erkeklerde-sac-dokulmesi.jpg

Kan Dolaşımınızı Hızlandırın

Saç hücrelerinizdeki hareketsizlik saçlarınızın dökülmesine neden olur. Bu nedenle özellikle uyumadan önce saç derinize yapacağınız 15-20 dakikalık masaj, kan dolaşımını hızlandırarak saç hücrelerinizin yenilenmesine sebep olur. Saç kökleriniz güçleneceğinden dökülmeler azalır.

sac-dokulmesi-nasil-onlenir.jpg

İyi Beslenin

Saçlarımızın sağlığı, beslenmemizle çok yakından ilgilidir. Çok düzenli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Özellikle içerisinde çinko içeren besinler tüketmeliyiz. Saç sağlığına iyi gelen besinlerin başında çinko vardır. Kabak çekirdeğinde bolca çinko minerali mevcuttur. Cilt uzmanlarının kelliği önlemek için önerdikleri tüketilmesi gereken bir mineraldir.

Stresten Uzak Durun

Saç dökülmesinin önemli nedenlerinden biri de strestir. Hatta saçınız çok dökülüyor diye bu sorunu kafanıza çok takmanız dahi saçınızın dökülmesine sebep olabilir. Bu sebepten hayatınızda rahat olmayı, kafanıza çok fazla dert takmamayı deneyin. Ne kadar stresten uzak durursanız hem saç sağlığınız, hem de beden sağlığınız o kadar iyi olacaktır.

Saçlarınıza Bakım Yapın

Kadınlar bunu sıkça yaparlar. Erkeklerde de uygulandığında faydası çok fazla görülmüştür. Saçlarınıza zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı ve çam yağı gibi saçlarınıza güç verecek ve nem kazandıracak besleyici yağlarla masaj yapıp birkaç saat bekletmelisiniz. Daha sonra şampuanla yıkayıp temizlemelisiniz. Hem saçınıza yağı sürerken masaj yapmış olacaksınız hem de saçlarınız kaybettiği gücü yeniden kazanacaktır. Saç dökülmesine karşı çok etkili olan bir şey de sarımsaktır. Aktarlarda saç dökülmesine karşı sarımsak yağı gibi yazılara rastlamışsınızdır. Sarımsak yağı da saç dökülmesini engelleyip yeni saçların oluşmasında etkilidir.

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir