Sağlıklı Bir Metabolizma İçin Tüketmeniz Gereken Besinler Sağlıklı Bir Metabolizma İçin Tüketmeniz Gereken Besinler
Yaşamsal faaliyetlerin devamı için gerçekleşen yapım-yıkım reaksiyonları metabolizma olarak adlandırılır. Sağlıklı bir metabolizma için tüketmeniz gereken besinleri sizin için derledik. Sağlıklı metabolizma için su... Sağlıklı Bir Metabolizma İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

Yaşamsal faaliyetlerin devamı için gerçekleşen yapım-yıkım reaksiyonları metabolizma olarak adlandırılır. Sağlıklı bir metabolizma için tüketmeniz gereken besinleri sizin için derledik.

Sağlıklı metabolizma için su olmazsa olmazlardır. Her yeni güne bir bardak su içerek başlayın. Gün sonuna doğru içtiğiniz su toplamda 2 litreyi bulmalı. Aç kalan metabolizma kendini yavaşladığından az az ve sık sık beslenme kuralını günlük hayatınızda uygulayın. 3 ana 3 ara öğünle beslenmeyi alışkanlık haline getirin. Öğünlerinizi de 3er saat aralıklarla planlayın. Size en uygun sağlıklı beslenme programını diyetisyeninizle birlikte planlayın ve bu programı yaşam tarzınız haline getirin.

saglikli-yiyecekler-ekmek-tahil

Tadı ve kokusuyla birçok kişinin vazgeçilmezi olan kahve, günlük 2 fincanı aşmadığında vücuda birçok yarar sağlıyor. Konsantrasyonu arttırması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, hastalıklara karşı korumasının yanı sıra metabolizmanızı da hızlandırıyor. Yemeklerin tadına tat katan baharatlar, içeriğindeki maddeler sayesinde metabolizmanızı hızlandırıcı etki gösterirler. Kırmızıbibere acılığını veren kapsaisin aynı zamanda metabolizmanızın daha hızlı çalışmasında etkilidir. Proteinli gıdalar sindirilirken daha fazla enerji harcanır. Böylelikle metabolizmanızı daha uzun süre çalıştırırsınız. Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri sağlıklı metabolizma için tüketilmesi gereken besinlerdendir. Tarçın tüketerek de metabolizmayı hızlandırmak mümkündür. Kan şekerini düzenleyen tarçın, sindirimi sırasında vücut sıcaklığını yükseltir. Yükselen sıcaklık sayesinde metabolizma hızlanır ve harcanan enerji miktarı artar.

saglikli-kahve

Tüm bunlara ek olarak gün içerisinde mümkün oldukça fazla hareket edin. Asansör kullanmayın, arabanızı biraz uzağa park edin, tempolu yürüyüşler yapın ve egzersizi atlamayın. Haftada 2-3 gün ağırlık çalışması yaparak kaslarınızı çalıştırın. Sağlıklı metabolizma için tüketilmesi gereken bu besinleri günlük beslenme programınızda mutlaka bulundurun. Metabolizmanızı hızlandırarak daha sağlıklı bir yaşam elde etmeniz mümkün!

Editor

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir