Sportif Erkekler İçin Besin Önerileri Sportif Erkekler İçin Besin Önerileri
Dengeli beslenme her aşamada önemlidir. Spor yapan erkeklerde beslenme konusuna biraz daha farklı bir özen gösterilmelidir. Özellikle belli bir yaştan sonra fiziksel aktiviteye rağmen... Sportif Erkekler İçin Besin Önerileri

Dengeli beslenme her aşamada önemlidir. Spor yapan erkeklerde beslenme konusuna biraz daha farklı bir özen gösterilmelidir.

Özellikle belli bir yaştan sonra fiziksel aktiviteye rağmen metabolizma yavaşlamaktadır. Ancak her zaman mineral, protein ve vitaminlere doğru ve nitelikli oranda gerek duyulacaktır.

Spor yapan erkeklerde diyetin daha besleyici yoğunlukta düzenlenmesi gerekir. Doğru ve yeterli beslenme erkeğin kas yapısı, kemik yapısı ve bağışıklık sisteminin korunması için çok önemlidir. Özellikle oksidatif zararın önlenmesi için destekleyici vitamin ve minerallerin bilinçli olarak alınması gerekmektedir.

Kalsiyum Gereksinimi Kadınlarda Olduğu Kadar Erkeklerde De Önemli

erkekler-icin-fitness-beslenme-programi.jpg

Her ne kadar gözden kaçırılsa da erkeklerde de östeoporoza bağlı rahatsızlıklar özellikle kırklı ellili yaşlardan itibaren başlayabilmektedir. Kalsiyum eksikliğinin giderilmesi, efor sarf eden erkeklerde önemle üzerinde durulması gereken bir başka noktadır.

Kalori Gereksinimi Artacaktır

Günlük 2500 – 3000 kalori ihtiyacı olan erkeğin spor yapması bu ihtiyacı 300 – 500 kalori artıracaktır. Sporla birlikte yeni beslenme programı gerekli kalori miktarını giderecek şekilde temel beş besin grubuna dağıtılarak hazırlanmalıdır.

Fitness Çalışmalarının Beslenmeye Etkisi

erkekler-icin-fitness-beslenme-yontemleri.jpg

Fitness beslenme programı erkek uygulayıcılar için ayrıca düzenlenmesi gereken bir çalışmadır. Her ne kadar rahat bir uygulama olsa da fitness özel bir efor sarf etme yöntemidir ve en az ağır sporlar kadar enerji harcanmasını sağlamaktadır.

Protein Çok Önemli

fitness-yapan-erkekler-icin-protein-beslenmesi.jpg

Özellikle kas kütlesini artırmak isteyen erkeklerin yeterli ölçüde protein alması gerekmektedir. Protein dengesi normal süreçte 1 kg vücut ağırlığı için 1 gr protein olarak tasarlanır. Ancak kas oranını artırmak isteyen erkekler protein alımını kg başına 1,5 grama kadar çıkarmalıdırlar. Kas oluşumunun temel sırrı burada yatmaktadır. Spor artı protein destekli doğru beslenme kas hızlı kas oluşumunun etkenleridir.

Erkeklere Özel Öneriler

Erkek fitness beslenme rutini içinde yerini alması gereken temel öneriler;

Az yağlı et, süt ürünleri karbonhidrat, protein, potasyum, kalsiyum, D vitamini, gibi temel değerleri sağlar. Özellikle yumurta temel gereksinim olan tüm aminoasitleri sağlamaktadır

Meyve ve sebzeler, vitamin ve mineral deposu olmaları nedeni ile özel diyetlerin vazgeçilmezidir. Lifli yapıları ve nitelikli protein desteği için öncelik verilmesi gereken besin maddeleridir.

Sporun hemen ardından bir saat içinde süt, meyve, güçlü bir sandviç ya da tost gibi destekleyiciler almak doğru zamanlamalı bir yarar üretecektir. Spordan sonraki bir saatlik dilim önemlidir. Mümkünse detaylı öğünü bu saat diliminde yemek, kas yapısı için oldukça faydalı olacaktır.

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir