Tabağınızdaki 5 Renk | Erkeksen Gel
Tabağınızdaki 5 Renk Tabağınızdaki 5 Renk
Tabağınızdaki 5 Renk   Daha fazla enerji? Daha fazla güç? Rahatlamış bir zihin? Gıdaları renklerine göre tüketerek bitkilerin gücünü keşfedin. Bunlar sayesinde, sebze ve... Tabağınızdaki 5 Renk

Tabağınızdaki 5 Renk

 

Daha fazla enerji? Daha fazla güç? Rahatlamış bir zihin? Gıdaları renklerine göre tüketerek bitkilerin gücünü keşfedin. Bunlar sayesinde, sebze ve meyvelerdeki organik bileşenlerin her birinin farklı bir fayda taşıdığını göreceksiniz.

Bir doktor, nöropati uzmanı ve kar amacı gütmeyen Nutritional Magnesium Association (Besinsel Magnezyum Derneği) (NutritionalMagnesium.org) tıbbi direktörü olan Carolyn Dean, besinlerin renkli dünyasını yıllardır yakından takip ediyor. Sağlık problemleriyle savaşırken; kırmızı, turuncu, yeşil, beyaz ve mavi gıdaların ne gibi özelliklere sahip olduğunu bize anlatmasını istedik.

Kırmızılar
Ne Yemeli?:
Domates, pancar, kırmızı elma, kızılcık, siyah üzüm, nar, ahududu, çilek, karpuz ve kırmızı biber.
Neden?:
En fiyakalı gömleklerinizi leke yapmakta üstlerine olmayan bu meyve ve sebzeler; aynı zamanda prostat kanseri, kalp hastalıkları, diyabet ve erkek kısırlığı gibi sağlık sorunlarıyla savaşta ön saflarda yer alıyor. Dean’e göre, kırmızı bitkiler değişik oranlarda likopen ve antosiyanin içeriyor. Bu doğal kimyasallar yüksek oranda antioksidan içeriyorlar ve vücudumuzdaki serbest radikallere karşı koruma kalkanı vazifesi görüyorlar.

Turuncu ve Sarılar
Ne Yemeli?:
Portakal, papaya, bal kabağı, havuç, limon, tatlı mısır ve ananas.
Neden?:
Evet, koca bir bardak Tang içerseniz günlük C vitamini ihtiyacınız karşılanabilir. Böylece yaraların iyileşmesi ve kolajen sentezine yarayan C vitamini eksiğiniz kalmayacaktır. Ancak, turuncu ve sarı renkteki gıdalar bunun yanı sıra alfa ve beta karoten de içerirler. “Beta-karotenler A vitamininin öncülüdür” diyor Dean. “Vücut bu bileşimi A vitaminine dönüştürür, bu da sağlıklı bir görüş, sağlam kemikler ve pürüzsüz bir cilt demektir.” Sedef hastalığınız mı var? Daha çok portakal yemelisiniz.

Yeşiller
Ne Yemeli?:
Ispanak, yeşil elma, kavun, brokoli, Brüksel lahanası, lahana ve avokado.
Neden?:
Sütün bünyeye iyi geldiği doğrudur, ama ıspanağın “daha iyi geldiği” de bir gerçektir. Yeşil sebzeler, süt ürünlerine nazaran daha yüksek ve vücut tarafından daha kolay emilebilecek konsantrasyonda kalsiyum içerirler. Ayrıca, görme duyumuz için önemli olan lutein ve zeaksantin gibi bitkisel kimyasallar içerirler. Dean, “Yeşil sebzelerde bulunan klorofil de muhteşem bir antioksidandır” diye konuşuyor. Kabaca, bitki ne kadar koyu yeşilse besleyici özelliği de o derece yükseliyor diyebiliriz.

Beyazlar
Ne Yemeli?:
Armut, muz, karnıbahar, patates, mantar, soğan ve sarımsak.
Neden?:
Rahatlamaya ihtiyaç duyduğunuzda, soğana uzanın. Bu aromatik sebze, diğer pek çok beyaza yakın renkteki sebze gibi, “alisin” bileşiği açısından zengindir. Dean, “Bu güçlü antioksidanın yüksek tansiyon ve kötü kolesterole karşı savaştığı biliniyor” diyor. Açık renkli meyve ve sebzelerin vücudumuzdaki B ve T hücrelerini uyaran besinlerle dolu olduğu da bir gerçek. Bu besinler bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. “Muz ve patatesteki kalp dostu yüksek potasyumu da unutmayın” diye ekliyor Dean.

Mavi ve Morlar
Ne Yemeli?:
Yaban mersini, böğürtlen, erik, pancar, mor lahana ve patlıcan.
Neden?:
Bir zamanlar, yaban mersini beslenme uzmanları tarafından düşük C vitamini içermesi nedeniyle hakir görülürdü. Şimdilerde aynı uzmanlar, bu lezzet deposundan her gün 1-2 bardak dolusu tüketmeniz için tavsiyeye doyamıyorlar. Neden? “Çünkü, antosiyanin açısından çok zenginler” diyor Dean ve ekliyor: “Antosiyanin kalp sağlığı için çok yararlıdır, tansiyonu düşürür.” Mavi renkteki meyve ve sebzeler lif açısından da zengindir ve antioksidan özellikleri yüksektir. Erkeklerde görülen bazı kanser tiplerine karşı etkili oldukları kanıtlanmıştır. Peki ne yapamazlar? Sizi şişmanlatamazlar, çünkü düşük kalorili besinlerdir.

 

Erkek Sağlık

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir