Tıraş için En Doğru 5 Adım Tıraş için En Doğru 5 Adım
Türk erkeğinin en sevmediği ihtiyaçlardan biride tıraştır. Lakin sevilse de, sevilmese de mutlaka hemen her gün yapılması gerekir. Eğer, çalışan bir erkekseniz bu durum... Tıraş için En Doğru 5 Adım

Türk erkeğinin en sevmediği ihtiyaçlardan biride tıraştır. Lakin sevilse de, sevilmese de mutlaka hemen her gün yapılması gerekir. Eğer, çalışan bir erkekseniz bu durum zaten mecburi bir hâl alır. Üstelik Türk erkeği için tıraş olma durumu, diğer erkeklere oranla çok daha zordur. Çünkü Türk erkeğinin sakal yapısı çok daha serttir. Buda, bizleri tıraş esnasında biraz zorlar. Bu zorlanmayı ortadan kaldırmak için aşağıda ki özel olarak seçtiğimiz 5 adıma dikkat edebilirsiniz.

 

1) Tıraş Öncesi Hazırlığınızı Yapın

 

Pat diye tıraş olmaya başlamak, hem cildinize zarar verir, hemde sizi yorar. Bu nedenle de, tıraş öncesi bazı ufak hazırlıklar yapılmalıdır. Örneğin, sakallarınızı iyice yumuşatmak, yüzünüzü yeterince nemlendirmek ve tam anlamı ile temizlemek tıraş öncesi yapmanız gereken temel unsurlardır. Bu sayede, tıraş çok daha rahat ve kolay olacaktır.

 

2) Doğru Tıraş Bıçağı Seçimi

 

Kullanılan tıraş bıçağının doğru bir şekilde seçilmesi çok önemlidir. Zira doğrudan cildinize temas eden bir unsur olan bıçağın yanlış seçilmesi, cildiniz için zarar verici bir unsur olabilir. Bu aşamada, cildinizin ve sakalınızın yapısını bilmeli. Bu yapıya göre, daha hassas ve özel üretilmiş tıraş bıçaklarını tercih etmelisiniz. Ayrıca, kullandığınız tıraş bıçağının ne kadar kullanıldığı da önemli bir unsurdur. Her tıraş için, yeni bir tıraş bıçağı tercih etmeniz sağlık açısından daha münasip olacaktır.

 

3) Sakallarınızı Doğru Yöne Doğru Kesin

 

Tıraş esnasında yapılan en büyük hata, doğru yönün tercih edilmiyor oluşudur. Zira doğru tıraş yönü; yukarıdan aşağıya doğru olanıdır. Aksi halde, bilinçsiz ve düzensiz olarak tıraş yönleri tercih etmeniz, her tıraşta farklı açılardan sakallarınızı kesmeniz, cildinize zarar verecektir.

 

4) Tıraş Olurken Rahat Olun

 

Tıraş esnasında olabildiğince rahat ve sakin olun. Bu sayede, dikkatinizi toplamanız ve sakallarınızı tıraş ederken daha doğru hareket etmeniz mümkün olur. Aksi halde, stresli ve huzursuz bir şekilde tıraş olmanız, cildinizi kesmenize ya da yeterince düzgün bir tıraş işlemi yapamamanıza neden olacaktır.

 

5) Tıraş Sonrası Cildinizi Unutmayın

 

Birçok erkeğin yaptığı hatayı siz yapmayın ve tıraş sonrası da cildinize değer verin. Malum, tıraş sonrası cilde sürülecek en ufak bir losyon dahi, cildin rahatlamasına neden olur. Buda, daha sağlıklı bir cilt yapısına ve sakal tıraşının daha temiz görünmesine imkân verir.

Erkek Sağlık

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir