Ünlü Psikatristlerden Aşk Yorumları Ünlü Psikatristlerden Aşk Yorumları
ÜNLÜ PSİKİYATRİSTLERDEN AŞK YORUMLARI İnsanoğlu var olduğu günden beri tanımlamakta ve anlamakta zorlandığı aşk kavramı günümüz bilim dünyası da mercek altına almakta ve incelemektedir.... Ünlü Psikatristlerden Aşk Yorumları

ÜNLÜ PSİKİYATRİSTLERDEN AŞK YORUMLARI

İnsanoğlu var olduğu günden beri tanımlamakta ve anlamakta zorlandığı aşk kavramı günümüz bilim dünyası da mercek altına almakta ve incelemektedir. Ünlü psikiyatristlerden aşk yorumları ile aşkın ne olduğu ve ne olmadığı konusunda daha ayrıntılı fikirler edinmekteyiz. İşte yorumlar ve değerlendirmeler.

BERSCHEİD VE HATFİELD

Aşk hakkında değerlendirmeler yapan Berscheid ve Hatfield, aşkın fiziki bir uyarılma ile başladığını ve bu uyarılmaya bir isim verilmesi ile aşkın ortaya çıktığını düşünüyorlar. Aşkı fiziki bir tepki olarak yorumlayan bu ikili, bünyenin verdiği hızlı hızlı kalp atışı ve insanın karnında kelebekler uçuşması gibi hislerin fiziki bir tepki olduğu görüşünü savunuyor.

aşk-ve-yorumlari

ZİCK RUBİN

Üç çeşit aşk olduğunu savunan Zİck Rubin, ilk ele aldığı kategoride hereksin klasik olarak bildiği romantik aşkı ele alıyor. İki tarafında mutlu olduğu bu aşk türünden sonra ikinci kategori olarak sahiplenici aşk modelini savunuyor. Son aşk çeşidi olarak da kullanılan aşk kategorisine koyuyor. İkinci aşk modelinin tek taraflı olduğu aşk türünün son modeli ise çıkara dayalı aşk modeli olarak değerlendiriyor.

aşk1

ERİCH FROMM

Ünlü psikiyatristlerden aşk yorumları arasında öne çıkan yorumlardan birini yapan Erich Fromm da aşkı karşılıklı anlayış ve hoşgörü temeline dayandırarak aşkı sadece cinsellik temalı olmadığını fedakârlığa ve samimiyete dayalı bir duygu olduğunu vurguluyor.

erich-from

JOHN ALAN LEE

Aşkı gökkuşağına benzeten John Alan Lee, aşkı birkaç kategori altında toplayarak anlaşılamayacağını bin bir çeşit aşk olduğunu ileri sürüyor. Bu yüzden de aşkı gökkuşağına benzetiyor.

ünlü-psikiyatrlardan-ask-yorumlari

LEVİNGER VE SNOEK

Ünlü psikiyatristlerden aşk yorumları içinde önemli bir yoruma imza atan Levinger ve Snoek ikilisi de aşkı, dört düzeye indirgeyerek; sıfır ilişki, fark etme düzeyi, yüzeysel ilişki ve karşılık ilişki olarak yorumluyorlar.

aşk-yorumlari

Editor

daha önceden yorum yapılmamış.

ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir