Image default
Genel

10 Adımda Seyahat

Gezmek sadece parası olanların hakkı değil. Sezon dışı dönemlerde giderek, hostellerde kalarak, trenle seyahat ederek ucuza gezebilirsiniz. Hatta otostopla ulaşımı, telefon uygulamalarıyla da iletişimi bedavaya getirmeniz mümkün.

Gezmek herkesin hayali. Ancak pek çok kişi, maddi nedenlerle bu hayalini erteliyor. Aslında iyi araştırma ve konfordan biraz fedakârlık yaparak ucuza gezmek mümkün. Son yıllarda genç gezginler de bunu çok iyi ispatladı. Tabii ucuz seyahatin bazı kuralları var. Sizin için onları derledik.

on adımda seyahat, seyahate nasıl çıkılır

1- Rotayı doğru çizin

Hangi noktada başlayacağınız, aktarma yapacağınız, ne kadar vakit geçireceğiniz gibi konuları önceden belirleyerek zaman ve paradan tasarruf edin. Direkt ulaşım her zaman ucuz olmayabilir, aktarmalı

ulaşımı da düşünün. Böylece rotanıza bir şehir daha ekleyebilirsiniz.

2- Erken rezervasyon şart

Tur şirketleri erken rezervasyonlarda ciddi indirim yapıyor. Kendiniz gidecekseniz de ulaşımı, konaklamayı 4-5 ay öncesinden halledin. Havayolu şirketlerinin kampanyalarını takip ederek hayal

edemeyeceğiniz rakamlara, hayalinizdeki şehirlere uçabilirsiniz.

3- Zamanı iyi belirleyin

Amacınız festivaller, fuarlar gibi güncel etkinliklere katılmak değilse o tarihlerden uzak durun. Yoksa konaklama için hem yer bulmakta zorlanırsınız hem de fazla ücret verirsiniz. ‘Yağmur, çamur dinlemem’ diyorsanız sezon dışı tarihlerde her konuda kâr edebilirsiniz.

4- Ulaşımda seçenek çok

Gideceğiniz şehirde ya da yakın şehirlerde başka havalimanı var mı araştırın. Aynı şehirdeki havalimanlarında bile fiyat farkı oluyor. Biletinizi hafta içi, geç veya erken saatlere alarak indirimli uçabilirsiniz. Diğer ulaşım seçeneklerini de inceleyin. Örneğin Interrail tren biletiyle 30 ülkeyi 1 ay boyunca sınırsız gezebilirsiniz. Arabayla gezecek kadar arkadaşınız yoksa BlaBlaCar, yolyola. com gibi sitelerden yol arkadaşı bularak masrafları bölüşebilirsiniz. Ulaşımı bedavaya getirmek istiyorsanız otostop yapmayı tercih edebilirsiniz. Ancak dikkatli olmak koşuluyla.

5- Fazla eşya taşımayın

Uçaklarda çantanız ağırlığına göre ücretlendiriliyor. Otelde kalmadığınız zamanlarda da emanet noktaları için para vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle ne kadar az eşya, o kadar iyi demek.

backpacker, traveller, gezgin

6- Para çevirirken dikkat

Paranızı havalimanı gibi turistlerin ilk geldiği yerlerdense şehir merkezindeki dövizcilerde çevirirseniz kur farkından fazla zarar etmezsiniz. Dolandırılmamak için de makbuz veren yerleri tercih edin.

7- Ucuza yemek

Yemek için turistik mekânlar yerine, yerel halkın tercih ettiği yerleri öğrenin. Ucuz yemek ve şehir kültürü için sokak yemekleri en ideali. Marketten aldığınız konserve tarzı gıdalarla bir öğünü geçiştirebilirsiniz.

8- Ücretsiz konaklama

Gezginler genelde 4-8 kişilik odalı hostelleri tercih ediyor. Couchsurfi ng gibi ücretsiz konaklama, rehberlik desteği alabileceğiniz platformlar da var. Kalabalık gruplar da airnb.com’la ev veya oda bularak otellerden ucuza kalabilir. Ayrıca ulaşımı gece yaparak konaklama parasından da kâr edebilirsiniz. Doğa gezilerinde ise çadır en güzel seçenek.

seyahat etmek için on kural, seyahat şartları

9- Faturanız el yakmasın

Yurt dışı gezilerinizde sürprizle karşılaşmamak için GSM hattınızın yurt dışı paketlerinden satın alın. Buna dikkat etmediği için binlerce liralık fatura ödemek zorunda kalanlar olabiliyor. Eğer gittiğiniz yerde hattınız çekmiyorsa, o ülkenin telefon hattını alabilirsiniz. Ayrıca telefonunuza Skype, Viber, Tango, Whatsapp gibi uygulamaları indirerek ücretsiz iletişim kurabilir, wi-fi finder gibi programlarla da şehirdeki şifresiz internet bağlantılarını bulabilirsiniz.

10- Hem çalış hem gez

Seyahati ucuza getireyim diyorsanız, gezerken para kazanmayı deneyebilirsiniz. Örneğin seyahat yazarlığı yapabilir, video, fotoğraf çekip bunları internete yükleyerek gelir elde edebilirsiniz. Gittiğiniz şehirlerde, kendi ürettiğiniz ürünleri satabilir, günlük işlerde çalışabilir veya sokak sanatçılığı yapabilirsiniz. Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış. Bu tarz işlerle dünyayı gezen birçok gezgin olduğunu unutmayın…

Benzer Yazilar

Sıcak Havalarda Nasıl Giyinmeli?

Kadınlar Uyarıyor Giyiminizde Asla Ama Asla Yapmamanız Gereken Yanlışlar

Ahmet DOĞDU

Milli Futbolcu Cengiz’den İnter’e Müthiş Füze

Editor

Kampta Yürüyüşte ya da Yolculukta Yanınızdan Ayırmak İstemeyeceğiniz Kablosuz Hoparlörler

Ahmet DOĞDU

SAÇ BEYAZLAMASINA KARŞI BİTKİSEL KÜRLER

Editor

Sportif Erkekler Sekste Daha Mı İyi ?

Ahmet DOĞDU