Image default
Sportaküs

5 Başlık Altında Neden Egzersiz Yapmalıyız?

Herkes bize egzersiz yapmamız gerektiğini söyler. Ama bunun nedenini bize kimse tam anlamıyla açıklamaz bugün burada neden egzersiz yapmamız gerektiğini 5 başlık altında inceleyeceğiz.Fakat başlamadan önce size şunu söylemeliyimki eğer egzersizi düzenli ve doğru bir şekilde yapmayacaksanız muhtemelen hiç yapmamanız daha iyi olacaktır kendi sağlığınız için tabi ki…

  1. Egzersiz sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır

Egzersiz yapmak bizi çeşitli hastalıklara karşı korur ve bağışık sistemimizi güçlendirir.Kansere karşı belli bir düzeyde koruma sağlar,iskelet sistemimizi güçlendirir ve kemik dokudaki kalsiyum tutumunu arttırır böylelikle osteoporoz, skolyoz gibi iskelet sistemi rahatsızlıklarından korur. Aynı zamanda endokrin(hormonal) sisteminizi olumlu yönde etkileyeceği için stres seviyenizi düşürecek ve uyku kalitenizi arttıracaktır.Özellikle dolaşım sistemine olan olumlu etkisi sayesinde kalp krizi riski en aza indirgenir ve kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

  1. Egzersiz yapmak sinir sistemini geliştirir

Neden egzersiz yapmamız gerektiğine dair ikinci maddemiz sinir sistemi. Vücudumuz sinir sistemi tarafından yönetilir. Egzersiz yapmak bu sistemin gelişmesine olanak sağlar. Böylelikle sizin kullandığınız aktif sinir sayısı artacaktır ve buda kas içi elektrik iletimini mükemmelleştirecektir. Bu sayede koordinasyonunuz ve refleksleriniz gelişecektir. Ve yine egzersiz sayesinde beyniniz daha sağlıklı çalışacaktır.

  1. İstediğiniz yaz vücuduna sahip olabilirsiniz

İstediğiniz yaz vücuduna sahip olmanız için ne yazıkki yaptığınız diyetler yeterli olmamakta. Diyetin yanında mutlaka egzersizde yapmak zorundasınız. Yağ yakma sisteminden kısaca söz etmemiz gerekirse; vücudumuz aerobik(oksijenli) enerji sisteminde ilk enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanır(şeker,ekmek vb.) siz yaptığınız diyetler sonucu karbonhidrat alımını kestiğinizde vücudunuzun tek enerji kaynağı yağlar ve proteinler olacaktır . Bizim vücudumuz proteinlerden önce yağları enerji kaynağı olarak kullanır. Ancak siz yaptığınız diyetin yanında egzersiz yapmazsanız yaptığınız diyetinde bir anlamı kalmayacaktır. Sonuç olarak yaz vücudunuza ulaşmak için egzersiz bize yardımcı olacaktır.

  1. Egzersiz yapmak bizi fiziksel olarak kuvvetlendirir

Yapılan egzersiz türüne göre vücudumuzu şekillendirmemiz mümkündür. Yapılan kuvvet antrenmanlarıyla erkekler kadınların hayal ettiği biscolata erkeği vücuduna kavuşabilir. Kadınlar ise vücutlarını halk dilinde sıkılaşma olarak kullandığımız şeklile getirebilirler fakat bunların hepsi egzersizden geçer.Egzersiz yapmak hayallerinizdeki vücuda ulaşmanın yoludur. Görünüşün yanı sıra egzersiz yapmak kaslarımızı kuvvetlendirir ve ileri yaşlarda oluşabilecek kas kaybını önler. Biz yaşlandıkça sürekli olarak kas kaybı yaşarız. Kuvvet antrenmanları bunun önüne geçmemize olanak sağlar. Hepimiz düzenli olarak kuvvet antrenmanı yapmalıyız.

  1. Egzersiz yapmak yaşam kalitemizi arttırır

Egzersiz yapmak bizi her açıdan daha kaliteli bir hayatın içine sokar. Fiziksel ve zihinsel açıdan üstünleşir ve hastalıklara karşı korunuruz. Bunlarla birlikte özgüvenimiz gelişir ve hayatta daha başarılı oluruz . Egzersiz yapmayı yaşam tarzı haline getirdiğinizde göreceksiniz ki hayatınızda ki her şey öncesinde olduğundan daha güzel.

Sonuç olarak egzersiz yapmak bizi bir üst basamağa çıkarıyor. Hem sağlığınız için hemde daha kaliteli bir yaşam için egzersiz yapın ve mutlaka bu işi bilen bir uzmana danışın ve doktora gidip yapacağınız egzersiz türünü yapmanıza dair bir sakınca olmadığını kontrol edin.

Benzer Yazilar

TEMPOLU ÇALIŞAN ERKEKLERE SPOR ÖNERİLERİ

Ahmet DOĞDU

Bilinçli Atılan Her Adım Sağlam Vücuda Gider

Editor

Yağ Yakıcılara Bir de Bu Yönden Bakın

Editor

Fitness Yaparken Protein Tozu Nasıl Kullanılmalıdır?

Erkekler Diyette Neden Daha Başarılı?

Ahmet DOĞDU

Fitness: Motivasyon İçin İpuçları

Editor