Image default
Sportaküs

5 Neden İle Vücut Geliştirmede Full Body Mi Split Program Mı?

1-Vücut geliştirme sporuna yeni başlayan bir atlet adayı için full body çalışma programları kas sisteminin gelişiminde daha etkili olmaktadır. Orta ve ileri düzeydeki atletler için etkili programlar sunan split programı kişinin kas sisteminde daha fazla gelişim göstermesine olanak sağlamaktadır.

2-Vücut geliştirme, vücut inşa eden bir spor olduğundan tüm branş sporlarının temelini oluşturur. Herhangi bir branşta spor hayatına devam eden bir insan, kas sistemini güçlendirmek için mutlaka vücut geliştirme antrenmanı yapmalıdır.

3-Full body, genel olarak vücudun kol, omuz, göğüs, sırt ve bacak kaslarının aynı antrenman sürecinde yapılması ile oluşan bir programdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, başlangıç seviyesinde olan atletlerin fazla ağır kilolarla çalışmamaları aksine hafif kilolar ile sık tekrarlar yapmalarıdır. Ayrıca program uygulanırken spor salonundaki eğitmenden hareketlerin doğru şekilde yapıldığının onayı alınmalı hatta mümkünse hoca ile beraber çalışılmalıdır.

4-Split programı ise orta ve ileri seviye antrenman programlarını kapsamaktadır. Genel olarak tek bölge kas gruplarını içine alan bir antrenman programıdır. Ancak çift bölge de çalışabilmektedir. Örneğin haftanın pazartesi gününde chest yani göğüs çalışılabilir. Salı günleri sırt, çarşamba omuz çalışılabilir. Perşembe kol ve cuma bacak çalışılabilir. Cumartesi ve pazar günleri ise istirahat edilmelidir. Çünkü kaslarımız gelişmek için istirahate ihtiyaç duymaktadır.

5-Splitte çift bölge çalışmaya örnek olarak sırt ile omuzu, göğüs ile kolu, bacak ile karın bölgesini aynı gün çalışmak en ideal programdır. Program uygulanırken özellikle protein alımına dikkat etmemiz gerekir. Genel olarak beslenmeyi başka bir başlık altında ve başka bir zaman da inceleyebiliriz.

Vücut geliştirme sporuna başlayacak ya da devam edecekseniz öncelikle split programı mi yoksa full body mi çalışacağınıza karar verin. Salonda çalışırken hocanızın verdiği ağırlık programına uymaya ve program dışı çalışmamaya özen gösterin. Unutmayın ki en kötü program, programsızlıktan iyidir.

Benzer Yazilar

Yağ Yakımınızı Kolaylıkla Hızlandırabilir Ve Güçlü Kaslara Kolayca Sahip Olabilirsiniz

Editor

En Sevilen 4 Ekstrem Spor

Editor

Nasıl Ağır Kaldırmalıyız?

Editor

Efsane F1 Pilotu Niki Lauda Kimdir?

Ahmet DOĞDU

Erkek Dediğin Fit Olmalıdır!

Ahmet DOĞDU

Kış Aylarında Spor Yapmak İçin 4 Neden

Editor