Image default
Sportaküs

6 Adımda Sağlık İçin Spor

Teknolojinin gelişmesiyle beraber daha hareketsiz bir yaşam stiliyle karşı karşıyayız. Bu durumda sağlığımızı korumak adına, vücudumuzdaki bütün organ ve kasları birkaç hareketle uyarmak suretiyle sağlıklı kalabiliriz. Tek yapmamız gereken birkaç egzersizle o kaslarında işe yardıklarını ve onları unutmadığınızı belli etmek.

  1. Güne Başlarken

Vücudumuz biz uykudayken de çalışmaya devam eder fakat gün içinde olduğu gibi değildir. Bu yüzden yataktan kalkar kalkmaz vücudumuz yavaş yavaş kendini gün içine hazırlamaya başlayacaktır. Hem bu süreci hızlandırmak hem de daha zinde olmak adına yapmamız gereken tek şey kalktığımız yerde bedenimizi esnetmektir. Bu şekilde yaptığınızda farkı daha ilk günden hissedeceksiniz.

  1. İşe Giderken

İşe giderken toplu taşıma veya araç kullananlardansanız kesinlikle aracınızı daha uzak yerlere park etmek birazcık zamanınızı harcasa da ömrünüze ömür katacak ve sizi daha sağlıklı halde tutacaktır. Kısacası biraz daha yürüyün kesinlikle kaybetmeyeceksiniz.

  1. İşe Vardığımızda

Tüm gün iş yerinde masa başında oturanlardansanız ki günümüzde çoğunlukla bu şekilde olmaktadır yapmanız gereken tek şey daha az oturmaktır. Çay almaya neden kendiniz gitmiyorsunuz? Yahut asansör kullanmaya neden son vermiyorsunuz? Yapmanız gereken iş yerinde esnetme gerdirme yapmak şınav çekmek, mekik çekmek değil sadece oturduğunuz yerden kalkmak daha fazla kalkmak ve daha fazla oturmak çünkü bunu yapmak aslında size yarım olarak “squat” yaptırmaktadır.

  1. Öğle Yemeğinden Sonra

Öğle yemeğinden sonra vücudunuza biraz ağırlık çökmüş olabilir ve yemeğe gittiğiniz arkadaşlarınızla sohbet ederek veya bilgisayarınızın başına geri dönerek bu hafif sancılı dönemi daha da uzun hale getirmemelisiniz. Dışarı çıkıp birazcık temiz hava eşliğinde birkaç tur atmanız bu rehavetli dönemi en hızlı biçimde aşmanızı sağlayacaktır.

  1. Akşam Yemeğinden Sonra

Akşam yemeğinden sonra koltuğa oturup televizyonu açtığınızda hemen çok yorulduğunuzu fark etmişsinizdir. Tamam haklısınız. Oturmaya devam edin muhtemelen çay içerek bugünü ya televizyon başında uyuklayarak ya da televizyon başında oturup uyku vaktiniz geldiğinde yatağınıza geçerek gününüzü sonlandıracaksınız. Yapmanız gereken aslında yemeğin ardından birkaç bardak çay içtikten sonra egzersiz yapmaktır. Hadi ama kabul edin bundan önceki 4 tavsiyede egzersizden ziyade yapmamız gereken şeyleri yaptık hatta yapmayı unuttuğumuz şeyleri eğer bunları yapmamız gerekmeseydi sadece beyin olarak yaratılmamız gerekirdi . Şimdi gelelim egzersizimize kalkıp biraz kollarımızı gerdirmek sonrada kapasitemize göre şınav çekmek kollarınızı ve gövdenizi daha sıkı hale getirecektir. Birazcık mekik karnınıza iyi gelecektir.

  1. Yatmadan Önce

Yatmadan önce de tıpkı kalkerken olduğu gibi birkaç esnetme hareketi yapmak vücudunuza minnettarlığınızı gösterecektir. Bir teşekkürü vücudunuza çok görmeyin. Şunu da unutmamak gerek ki sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

Kısacası daha sağlıklı yaşamamız için daha çok hareket etmeliyiz.

Benzer Yazilar

Sigara ve Vücut Geliştir(ME)

Editor

Bayanlar İçin Karın Gerdirme Hareketleri

Editor

Dünyanın En Eski Oyunu Tavla

Ahmet DOĞDU

Halı Sahada Kazanmanın Püf Noktaları

Ahmet DOĞDU

Spora Başlamanın Tam Vakti

Editor

Bilardo Tarihi

Ahmet DOĞDU