19.4 C
Istanbul, TR
Perşembe, Haz 20, 2019
Erkek Moda

70’li Yılların Erkek Modası

70’Lİ YILLARIN ERKEK MODASI

Geçmişten günümüze dek gerek kadınlar olsun gerekse erkekler olsun çoğu modayı yakından ya da uzaktan takip ederler. Gerek giyim olarak, gerek aksesuar olarak, gerek saç olarak, gerekse otomobil vb. birçok alanda moda adı altında olan gelişmeleri takip ederler.

erkek-modasi

70’li Yılların Modası

70’li yıllar denince akla gelebilecek en temel şey renk karmaşıklığıdır. Rengârenk takım elbiseler, desenli çiçekli gömlekler, etekler ve ayakkabılardır.  Özellikle uzun ve kabarık saç modelleri erkeklerin tercih ettiği şekil olmuştur.

70-li-yillar-erkekler

70’lerde erkek modası birkaç başlıkla özetlemek gerekirse;

Bol İspanyol Paça Pantolonlar

Günümüzde de bir dönem moda olan bol İspanyol paça pantolonlar 70 li yıllara damgasını vurmuştur. Hem yeni yeni pantolon giymeye başlayan kadınların hem de erkeklerin tercihi olmuştur. Renkli olmasıyla da oldukça ilgi gören bu pantolonlar o günün şartlarına uyarak modaya damgasını vurmuştur.

Two models in clothes from Mildred Custin Ltd. June 21, 1973. Morgue01

70’lerde erkek modası denince desenli gömlekler ve renli çiçekli gömlekleri es geçmek olmaz. Siyah beyaz Türk filmlerinde çok sık karşılaştığımız bu gömlekler o yıllara damgasını vurmuş pantolonun içerisine sokarak, yaka düğmelerini açarak veya düğmesiz açık yaka olarak, zincir yada uzun kolyelerle kombin etmişlerdir.

70-ler-erkek-moda

70’lerin Hippi Kıyafetleri

Doğanın çiçek çocukları olarak bilinin hippiler giyim tarzları ve saç-sakal tarzlarıyla da o yıllarda adını sık sık duyurmuştur. Özgür ruhlarını yansıtan rengârenk kıyafetler, saçlarına taktıkları lastik bandanalar ve taçlarla aynı zamanda uzun saçları ve sakal şekilleriyle de o yılların modasını yansıtmaktadırlar. 70’lerde erkek modası için en tercih edilen tarz olmuştur.

70-li-yillar-moda-erkek

Renkli ve Uzun Ceket Takım Elbiseler

70’lerde erkek modası renk cümbüşü olduğu için takım elbiselere de bu renk zenginliğini yansıtarak modayı yakalamışlardır. Şimdinin aksine olan uzun ceket boyları o zamanın en tercih edilen takım elbise modasıdır. Kolye ve fularla kombin edilmiştir.

Benzer Yazilar

Autodromo Sürüş Saatleri

Erkek Moda

Birisi Şişme Mont Mu Dedi?

Editor

Kısa Kollu Gömlek

Erkek Moda

Yaz Gecelerinde Dikkat Çeken Erkek Tarzları

Üçgen Yüzlü Erkekler İçin Saç Modelleri

Modadan Vazgeçemeyen Erkeklere Beş Sonbahar Stil Önerisi