25.2 C
Istanbul, TR
Perşembe, Tem 18, 2019
Erkek Moda

80’li Yıllarda Erkek Modası

80 ‘ LER ERKEK MODASI

80’li yılların erkek modası izlenen dizilerden ve ünlü müzik guruplarından etkilenerek oluşmuştur.

Bu dönemde erkekler saçlarını aslan yelesi modelinde kestirip, favorilerini tamamlayıcı olarak, 70’li yıllarda olduğu gibi ancak, daha ince ve kısa olacak şekilde kestirmişlerdir.

80li-yillar-erkekPreppy

Preppy giysi tarzı Kolejli stili olarak da bilinir. Örnek olarak düğmeleri altta Oxford gömlek, manşetli bej pantolon ve mokasen ayakkabı gösterilebilir. Diğer popüler giysiler de baklava dokulu süveterler ve yeleklerdir. 80’lerde preppy modasında uçuk ve kalın tişörtler de tasarımcılarının logolarıyla beraber önemli yer tutmaktadırlar.

80li-yillar-erkek-modasi

Hair Metal

Seksenlerin sonlarında, kotlar asitle yıkanarak ağartılmış, solmuş kumaşın orijinal boyasından farklı tonlar kullanılarak kumaş üzerinde beyaz çizgiler ve noktalar oluşturularak havy metal tarzı oluşturulmuştur. Kot üzeri, deri ceket ve kıvırcık saçlarla tamamlamışlardır.

heavy-metal-80ler-erkek-modasi

Erkekler için kadınsı, kadınlar için erkeksi tarzda giyim toplum arasında hızla yayılmıştır. Dövme ve piercing yaptırma kültürü başlangıç göstermiştir.

erkek-modasi-80ler-dovme

80li-yillar

Ayakkabılar

Geniş yürüyüş botları, kotlar ve fanila gömlekler yine bu dönemin modasıdır.

Converse ayakkabılar, 80’lerin ilk yarısında popüler oldular. Air Jordan basketbol ayakkabıları (adını basketbol oyuncusu Michael Jordan’dan alır.) ilk çıkışını 1984’te yapmıştır. Önceleri günlük yaşamda giyilen atletik ayakkabılar, sonraları yüksek fiyatlı birer moda ürünü olarak meydana çıkmıştır.

80ler-erkek-modasi-ayakkabilar

Miami Vice Görünüşü

80’li yılların erkek modası, erkek giyiminde renkli çizgilerin çoğaldığı dönemlerdir. Bu dönemin erkek modası televizyon dizisi Miami Vice’tan oldukça etkilenmiştir. Erkekler pahalı suit ceketler altına özellikle açık veya pastel renklerde sıradan tişörtler giymeye başlamışlardır. Ceket altına tişört görünüşü genellikle kirli sakal ile birbirini tamamlayarak, erkekler ayakkabılarını çorapsız giyme eğilimi göstermişlerdir.

80ler-erkek-modasi-miami-vice-görünüsü

Bir diğer popüler görünüş biçimi de Hawai tişörtleridir. Bu tişörtler çoğunlukla dikişli spor ceketlerle giyilerek birbirinin tamamlayıcısı olmuşlardır. Çoğunlukla gri ve beyaz olmakla birlikte hem günlük, hem iş elbisesi olarak giyilmişlerdir. İş takımı olarak giyildikleri zamanlar, çoğunlukla kravatsız giyilmekteydiler.

hawai-tshirt-80

80’li yılların erkek modası incelendiğinde erkeklerin iş giysileri ilk kez ince çizgililere dönüş yaptığı görülecektir. Klapa takım elbiseler daha dar hale gelmiştir. Yelekler 80’li yıllara gelindiğinde boyları daha kısalmıştır ve dört düğmelik yeleklerin giyilmesi yaygınlaşmıştır. 80’lerde kravatlar daha dar bir hal almıştır ve deriden ince modeller yapılmıştır. Hem iş hayatında, hem de günlük giyimde alttan düğmeli yakalar yeniden kullanılmaya başlanmıştır.

Benzer Yazilar

Erkeklerin Size Hayır Dememesi İçin 3 Altın Kural

Editor

Erkeklerde Estetik Müdahalelere Bakış

Editor

Zayıf Erkeğin Giyim Tarzı Nasıl Olmalı?

Editor

Erkek Calvin Klein 2010/2011 Sonbahar Kış Modası

Erkek Moda

Kıyafetinizle Cool erkek olun

Ahmet DOĞDU

Sarar 2012 Bahar ve Yaz Koleksiyonu

Erkek Moda