Image default
Sportaküs

Ağırlık Çalışması Yapılırken Dikkat Edilecek Unsurlar

         agirlik   Antrenmana başlayacak kişilerin öncelikle bir tıbbi kontrolden geçmeleri gerekir. Böylece olası riskler olabildiğince azaltılmış olacak ve kişiye uygun egzersiz programının tespitiyle de egzersizden maksimum fayda sağlanabilecektir. Egzersizler 35 yaşından sonra yapılacaksa bir kardiyoloji kontrolü mutlaka yapılmalıdır.

 Ağırlık kaldırma programına başlamadan önce amacınızı doğru belirlemeniz önemlidir. Egzersiz programları; iyi bir kas yapısı ve dayanıklılık, belirli bir grup kasın güçlendirilmesi, hasarlı bir kasın tedavi edilmesi gibi amaçlara bağlı olarak farklılık gösterir. Bir profesyonelin sizin için hazırlayacağı programa uymak; kısa sürede sonuç almak için kendi gücünüzü aşmaya çalışırken kaslarınıza ve bağlarınıza zarar vermenizi engelleyecektir. Tecrübeli bir egzersiz uzmanı; ne çok ağır ne de çok hafif olan, şartlarınıza ve amacınıza uygun bir program tespit edebilecektir. Size önerilen doğru ayakkabılar ve kıyafetleri giydikten sonra 15 dakika kadar ısınma hareketleri yapmanız gerekir. Kazaların belirli bir kısmı spor merkezlerinde yaşanır ve bu kazalara yol açan etkenler genel olarak eksik hazırlık veya yanlış antrenmandır.

Doğru kıyafet ve ayakkabı seçimi, çalışılan ortamın temizliği, çalışırken yeterince sıvı almak ve dinlenmek, önerilen sağlıklı beslenme kurallarına uymak, gerilme egzersizlerini ihmal etmemek ve bir arkadaşla çalışmak; ağırlık çalışmalarının sağlıklı olması için gereken genel koşullardır. Antrenmanlar önce geniş kas gruplarını, sonra küçük kas gruplarını çalıştıracak şekilde olmalıdır. Antrenman sonrasında da vücudun soğuması için 5-15 dakika kadar hafif egzersiz yapılması gerekir.

Benzer Yazilar

Kalesini En Uzun Süre İle Gole Kapatan Eldivenler

Editor

Sağlıklı ve Başarılı Vücut Geliştirme

Editor

Spordan Sonra Ne Yemeli?

Ahmet DOĞDU

Erkek Vücut Geliştirme Göğüs

Ahmet DOĞDU

Protein Tozunun Gerçek Etkisi

Editor

Dünya Futbolunda Rekorlar Serisi

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz