Image default
Kapak

Aktif Bir Kış

Aktif Bir Kış

Yazan Deniz Gürel For Men’s Life Today

Kışın ortasındayız. Dışarıda hava buz gibi. Bu mevsimde kanepeye kurulup battaniyenin altında ısınırken bir şeyler atıştırıp film izlemek gibisi var mı?

İddia ediyoruz ki var!

Havanın soğuk veya karlı olması kendinizi tembelliğin kollarına bırakmanın bahanesi değil. Kış boyunca her türlü aktiviteden uzaklaşıp bünyenizi rölantiye alırsanız, yaz geldiğinde tişörtünüzün bel bölgesinden fırlayacak bolca “Türk kasını” göze almalısınız.

Kışı hareketsiz geçirmeniz, alacağınız kilolar anlamına geliyor. “Baharda veririm” diye de düşünmeyin. Sık sık kilo alıp vermek sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sebeple, kış aylarında aktif olmakta sonsuz fayda var.

Kış mevsiminde, açık veya kapalı her türlü ortamda yapılabilecek envai çeşit aktiviteyi sizin için derledik. Bunu yaparken de eğlenceli olanları seçmeye ekstra özen gösterdik.

Sokakta Oynayın

Karın yağdığı bir şehirde yaşıyorsanız, bizce şanslısınız. Öyleyse durmayın, lapa lapa yağan karları pencereden izlemek yerine arkadaşlarınızla sokağa çıkıp kar topu savaşı yapın. Takımlara ayrılıp yaptığınız ciddi bir “kar maçının” sonunda nefes nefese kaldığınızı fark edeceksiniz. Kar savaşının ardından yapacağınız komik (ve dev) bir kardan adam da hem karşı takımla aranızdaki buzları eritecek, hem de sizi bir süre daha aktif tutacaktır. “Bunları çocuklar yapar, başka öneri?” diyorsanız, sıkı giyinip dışarı çıkın, deniz kıyısında uzun yürüyüş yapın, bir park veya mümkünse orman bulup muhteşem kış manzaralarının fotoğraflarını çekin. Soğuk havada yalnızca dışarıda olmak bile metabolizmanızı hızlandıracaktır. Öte yandan, metabolizmanızın yavaşladığını hissederseniz de hemen sıcak bir yere sığının. Donmanızı istemeyiz.

Spor Yapın

Dört mevsimi hakkını vererek yaşayan bir ülkede olduğumuz için, bahar ve yaz aylarında dışarıda yaptığınız aktiviteleri kışın yapmak zor geliyor olabilir. Ama bu imkansız değil. Güzel havalarda deniz kıyısında veya parkta (ya da neresi uygunsa orada) koşuya çıkıyorsanız, hava soğukken de sıkı giyinerek bunu yapabilirsiniz. Yeter ki bol bol sıvı tüketin ve tek bir kalın katman yerine ince ama çok katmanlı -adeta bir lahana gibi- giyinin.

Soğuk havada dışarıda spor yapmaktan hoşlanmıyorsanız, sporunuzu kapalı ortama taşıyabilirsiniz. Bir spor salonuna yazılın. Zamansızlıktan şikayet ediyorsanız, her sabah erken kalkıp işe/okula gitmeden önce spor salonuna uğrayın. Sabah sporunun güne taze bir başlangıç yapmanızı sağlayacağını, sizi tüm gün boyunca zinde tutacağını göreceksiniz. Başlarda sıcacık yatağınızdan kalkmak zor gelse de, bir kez vücudunuzu alıştırırsanız her sabah spora gitmek sizin için vazgeçilmez bir zevk olacaktır. Yeter ki, sabahın o kör vaktinde kendinizi sıcak yatağınızdan söküp evin dışına atmayı başarın.

İstanbul’da yaşayan ve her sabah saat 6’da (yazıyla altı) kalkıp, mesaiden önce spor salonuna gitmeyi alışkanlık haline getiren Berna Toksoy, “Eğer popüler bir spor salonuna kayıtlıysanız ve kalabalıktan dolayı aletler arasında köşe kapmaca oynamak istemiyorsanız, spor için en uygun zaman soğuk kış sabahlarıdır.” diyor.

Sabah kendinizi yataktan kazıyamıyorsanız, iş veya okul çıkışında spor salonunun yolunu tutabilirsiniz. Bu da mı zor geliyor?  Hiç olmazsa öğle tatillerinizde dışarı çıkın ve tempolu bir yürüyüş yapın. Bu aktivite bile vücudunuzu harekete geçirecektir.

Acıbadem Hastanesi yayını Güncel Sağlık için sağlıklı yaşam önerilerini sıralayan uzman doktor Doç. Dr. Gürcan Kısakol da aynı fikirde. Dr. Kısakol’a göre kış mevsiminde de her zamanki gibi aktif olmak gerekiyor. Spor salonuna gitme imkânı olanlar için haftada en az üç gün fitness yapmayı öneren uzman doktor, yüzmenin de metabolizmayı hızlandıran en faydalı aktivitelerden biri olduğunun altını çiziyor.

Kış Sporlarını Deneyin

Adı üzerinde, “kış” sporu! Bütçeniz elveriyorsa, Türkiye’de giderek yaygınlaşan kayak veya snowboard’a başlamanızı önerebiliriz. Kayak merkezi bulmak konusunda herhangi bir sıkıntı çekeceğinizi sanmıyoruz. Bursa Uludağ, İzmit Kartepe, İzmir Bozdağ, Erzurum Palandöken, Bolu Kartalkaya ve Ankara Elmadağ akla ilk gelen popüler kayak merkezlerimiz arasında yer alıyor. Kayak kıyafetlerini ve malzemeleri satın almak biraz tuzlu olabilir. Bu yüzden ilk aşamada kayak merkezlerinden günlük olarak kiralayabilirsiniz. Kış sporu deyip geçmeyin. Hem forma girip hem de fiyakalı bir hobiye sahip olmanız an meselesi!

Evde Yaratıcı Olun

Spor salonuna yazılmak veya bir kış sporuna başlamak yaşam tarzınıza uymuyorsa, evde yapabileceğiniz aktiviteler de mevcut. Örneğin, TV izlerken koltukta yayılmak yerine mekik, şınav çekebilirsiniz. Kulağa pek hoş gelmediğinin farkındayız, ama sağlığınıza iyi geleceği kesin. Bir diğer ev aktivitesi de evi temizleyip ortalığı toplamak. Bu etkinlik sayesinde hem vücudunuzdaki ağırlıklardan hem de evdeki yayıntıdan kurtulabilir, bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. “Evim zaten derli toplu ve pırıl pırıl” diyorsanız da (tebrikler!) birkaç fitness veya pilates videosu edinip TV karşısında spor yapmayı deneyin. Bonus: Bir yandan da dışarıda lapa lapa yağan karı izleyebilirsiniz. Daha ne olsun?

Photo: @iStockphoto.com/kzenon

 

Benzer Yazilar

Erkeklerde Uykusuzluğun En Önemli 3 Sebebi

Burak Özçivit Stili

Ahmet DOĞDU

Yeni Bir İkon Mu Doğdu? : Her Yönüyle La Casa De Papel’in Yakışıklı Oyuncusu Pedro Alonso

Ahmet DOĞDU

Erkeklere Bakım Önerileri

Editor

2010′da Vizyona Giren Aksiyon Filmleri

Ahmet DOĞDU

Erkekler Sadece Pul Koleksiyonumu Yapar

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz