Image default
Erkek Sağlık

Alerji Mevsimine Dikkat!

Polen mevsiminin yaklaşmasıyla beraber alerjenler de artmaya başladı. Alerjisi olan insanlar da bu havalara dikkat etmeliler. Polenler, ciltte oluşabilen alerjiler ve solunum yoluyla gerçekleşebilen alerjiler gibi birçok alerji türü bulunmaktadır. Özellikle astım hastaları olan kişilerin baharlarda çok daha kötü olabileceklerini dikkate alarak, doktora gidip gerekli solunum testlerini yaptırmaları gerekmektedir.

Risk Grubundakiler Kimler Ve Belirtileri Nelerdir?

Astım ya da egzama olan kişilerde alerjiye çok daha sık rastlanmaktadır. Genellikle, alerji rahatsızlığının kalıtımsal bir boyutu vardır. Yani kişinin ailesinde alerji varsa, büyük ihtimal alerji o kişide de kendini gösterecektir. Belirtilerine gelecek olursak her yaşta farklı belirtileri bulunmakla beraber bünyeden bünyeye de farklılık gösterebilmektedir. Özellikle bebeklerde pişik, kızarıklık gibi lezyonlar alerji için yeterli göstergelerdir. Çocuklarda ve yetişkinlerde hapşırma, göz kızarıklığı, gözde sulanma gibi belirtileri mevcuttur.

Bahar Alerjisi İçin Alınacak Önlemler

Bahar alerjisi çoğumuzun zorlandığı birçok lezyonu içinde barındıran bir rahatsızlıktır. Her şey gibi buna karşı da bazı önlemler mevcuttur. İşte o önlemlerden bazıları şunlardır; çocuklar için terlememesi açısından pamuklu giysiler giydirilmelidir, rüzgarlı havalarda polenlerin çok daha fazla uçuşacağı için daha çok sakin havalarda dışarı çıkmak tercih edilmelidir, dışarı çıkıldığında gözlük ve maske takılmalı ve eve geldiğinizde saçlarınızı yıkamalısınız.

Bunları Yapmayın

Özellikle çimde yürümek ya da çim biçmek gibi faaliyetlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Dışarıda fazla vakit geçirmemenizin yanında evde de taze çiçek bakmamalısınız. Kıyafetlerinizi dışarıda kurutmayın, çünkü bütün alerjenler kıyafetlerinizi giymenizle beraber sizi kötü duruma getirecektir. Bunların dışında da sigara içilen ortamlardan da uzak durmaya çalışın.

Bahar Alerjisinden Korunma Yolları

Gözlerinizin polenlerle temasını önlemek açısından gözlerinizi iyice saran bir gözlük tercih ediniz. Dışarıdan gelindiği andan itibaren kıyafetlerinizi değiştirmeli ve duşa girmelisiniz. Özellikle pencerelerinizi sabah saatlerinde açık bırakmamaya özen gösterin.

Benzer Yazilar

 Ereksiyon Sorununu Tedavi Eden 5 Yoga Hareketi

Ahmet DOĞDU

Testosteron Seviyenizi Düşüren 4 Şey!

Editor

Erkeklerde Kısırlık Sebepleri

Çorap Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Jinekomasti ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

Cinsel isteksizliğin 5 Sebebi

Ahmet DOĞDU