Image default
Erkek Sağlık

Aletsiz Vücut Geliştirme Hareketleri

Geniş omuzlar, belirgin mide ve kol kasları ile birlikte tshirt altından dahi belli olan göğüs kasları… Her erkek her ne kadar lafta istemese bile bu tür bir vücuda sahip olmak ister. Bu tür bir vücut içinse mutlaka diyet ve egzersiz bir arada olmalıdır ancak yoğun iş yaşantısı çoğu zaman spora vakit ayırmamıza imkân tanımıyor. Bu nedenle en azından evde yapılabilecek hareketlerle vücudumuza nasıl katkıda bulunabiliriz sorusu akıllara gelmekte.

1 Şınav

Şınav deyip geçmemek lazım çünkü ön omuz, göğüs kasları ve triceps olarak ifade edilen arka pazu bölgesini çalıştıran oldukça komplike bir hareket. 10 veya 15 er tekrar yaptıktan sonra birer dakika dinlenme ile 3 defa bu işlemi tekrarlamak, bu bölgelerin gelişimi açısından olumlu etki sağlayacaktır. 10-15 tekrar ile 3 kere bu işlemi tekrarlamak spor salonlarında 3 set 15 tekrar olarak adlandırılır ve kısaca 3 X 15 olarak söylenir.

2 Barfiks

Barfiks çekmek oldukça kuvvet gerektiren zorlayıcı bir egzersiz olup vücut ağırlığınız fazla ise yapmanızı daha da zorlaştıracak, yer çekimine karşı kanat kaslarınızı, bilek ve ön pazılarınızı çalıştıran bir harekettir. Evde yapılamaz gibi görülen bu hareket için iki kapı arasına montaj yapılabilen basit aparatlar vardır. İlk etapta ellerinizin içi size bakacak şekilde ve omuz genişliğinde tutarak çekmeniz daha basit olacaktır ancak bu şekilde sırt daha az etkilenirken çoğunlukla ön pazınız devrede olacaktır. Bu yöntemle da barfiks çekmekte zorlanıyorsanız, gelişim sağlayana kadar setlerinizde birinin ayaklarınızdan tutarak yardım etmesini rica edebilirsiniz.

3 Triceps Dips

Bu harekette ellerinizin dışı karşıya bakacak şekilde oturduğunuz koltuğun yanlarından tutup, ayaklarınızın topukları başka bir sehpa ya da sandalyeye gelecek şekilde uzatırsınız. Kollarınız dirseklerden doksan derece olacak şekilde çöküp sonra yeniden düz olana kadar kaldırırsınız ve bu hareketi yine 3 X 10 yaparak hem arka pazı ve hem de alt göğüs kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

4 Mekik

Elleriniz şakaklarınızda ve dizleriniz kırık vaziyette yerde uzanıyorsunuz. Ardından başınızla birlikte sadece bir kaç santim omuzlarınız yerden kalkacak kadar hareket ederek mide kaslarınızı kasıp bırakıyorsunuz. Tam kalkışlar ve enseyi ellerinizle bağlayarak zorlamalar ile yapılan hareketler sakatlanmalara yol açabileceğinden, bu tür hareketleri tavsiye etmiyoruz.

 

Benzer Yazilar

Varikosel Erkekleri Tehtid Ediyor!

Editor

Lazer Epilasyon Erkekler içinde Faydalıdır!

Ahmet DOĞDU

KEFİR ve FAYDALARI

Ahmet DOĞDU

Erkek Saç Bakımında, Doğal Tüyolar!

Ahmet DOĞDU

Kelliğin ne kadarı genetik miras?

Ahmet DOĞDU

Makyajla, giyimle hiç ilgisi yokmuş!

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz