Image default
Sportaküs

Aletsiz Vücut Geliştirme Hareketleri

Vücut geliştirme her erkeğin yapmak istediği sporların başında gelmektedir. Genel olarak hemen hemen herkes vücut geliştirme için bir spor salonuna gidilmesi gerektiğini düşünmektedir. Ancak gerçekte durum böyle değildir. İyi bir vücuda sahip olmak ve vücudunuzu geliştirmek için illaki bir spor salonuna gitmenize gerek yoktur. Herhangi bir alet kullanmadan, evde kas yapma programı çerçevesinde, çok basit hareketler düzenli yapılarak, kısa bir zamanda kas yapabilmektedir. Çünkü vücut geliştirmek ve kas yaparak iyi bir vücuda sahip olmanın temelini, düzenli ve bir program çerçevesinde çalışmak oluşturmaktadır.

Hafif Koşu Deyip Geçmeyin

Aletsiz hızlı kas yapma hareketleri başında hafif koşu gelmektedir. Diğer hareketlere geçmeden yapacağınız 15 dakikalık bir hafif koşu, gerek yağ yakmanıza çok iyi katkılar sağlayacak, gerekse de sakatlık olmaması için her spor için gerekli olan ısınmayı sağlayacaktır. Yine hafif koşu gibi, yapacağınız hafif tempo hızlı yürümede bir nevi koşu kıvamını yakalamanızı sağlayacak ve gerekli ısınma ve kondisyonunu yakalamanıza sebep olacaktır. Kesinlikle ama kesinlikle nefes nefese kalacak şekilde koşmayınız. Çünkü çabuk yorulacak ve diğer hareketleri yapacak gücünüz kalmayacaktır.

Şınav ve Mekik Olmazsa Olmazlardandır

Karın, kol ve göğüs kaslarını en iyi geliştiren hareketlerin başında şınav gelmektedir. Özellikle de aletsiz kol kası için şarttır. İlk başlarda vücudunuzu çok fazla zorlamadan başlamanız gerekmektedir. Örnek olarak 3×20 yani 20 defa ve 3 set şeklinde yapabilirsiniz. Set aralarında birer dakikalık ara vermeyi ihmal etmeyiniz. Özellikle karın kaslarını en iyi çalıştıran ve şekillendiren hareketlerin başında mekik gelmektedir. Mekik çekerken en çok dikkat edilecek husus, gerilimi karnınızda hissetmek fakat kalkarken boynunuzu asla zorlamadan yavaş bir şekilde ufak ufak kalkmaktır. Başlangıçta 3×25 yani 25 defa ve 3 set yapmanız ve setler arasında birer dakika mola vermeniz yeterli olacaktır. Yine squat hareketi, plank duruşu ve ters mekik de aletsiz vücut geliştirme açısından oldukça faydalıdır.

Benzer Yazilar

Spor Yaparken Ne Kadar Su İçilmeli?

Editor

Vücut Geliştirmeye Başlayacaklar İçin 5 Önemli Tavsiye

Editor

Spor Öncesinde Karbonhidrat Alımı Nasıl Olmalı?

Editor

Spordan Sonra Esnetme Hareketlerinin Önemi

Editor

F1 Sporu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Nasıl Ağır Kaldırmalıyız?

Editor

Yorum Yaz