Image default
Erkek Moda

ALEXANDER MCQUENN

Ünlü İngiliz tasarımcı Alexander McQuenn tarafından kendi etiketi ile 1992 yılında kurulan bu lüks marka, kuruluş anından itibaren nefes kesici defileleri, gotik motifleri ve barok tarzı tasarımları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Özellikle hazır giyim, ayakkabı ve aksesuar seçenekleri ile öne çıkan marka İngiliz tarzının yanı sıra, Fransızların eşsiz el işçiliğini ve son olarak reddedilemez İtalyan kalitesinin kusursuz bir birleşimi olarak ortaya çıkıyor.

alexander-mcquenn
alexander-mcquenn

Alexander McQuenn Markası ilk olarak 1994 yılında Saint Martins mezuniyet defilesinde sergilediği tasarımları ile moda ikonu ve editörü olan Isabella Blow ‘un dikkatini çekmeyi başarmıştır. Isabella Blow her hafta tasarımcının koleksiyonlarını satın alarak çeşitli dergilerde de tanınmasına katkı sağlamıştır.

Alexander McQuenn 1996 yılında cesur ve sıra dışı olan tasarımları sayesin de Givenchy’nin baş tasarımcı olmuştur. Mcqueen, markanın yaratıcılığını kısıtladığı öne sürerek, Givenchy’den 2001 yılında ayrılıp Gucci ile yoluna devam etme kararı almıştır. Tasarımcının marka hisselerinin yarısını Gucci satın almıştır. Ayrıca yine en önemli moda merkezlerinde butikler açarak markanın daha da duyulmasına katkı sağlamıştır.

Alexander McQuenn 2005 yılında spor markası Puma için de tasarımlar yapmıştır.  Ayrıca 2007 yılında makyaj markası olan MAC ile çalışan ilk tasarımcı olmasının yanı sıra podyum da Hint modellerini kullanan ilk tasarımcılardan da biridir.

Tasarımcının konseptlerinin gösterişli ve sıra dışı tarz da olması insanların ilgisini hemen çekmektedir. Alexander McQuenn tasarımlarını genellikle Tiyatral görseller ve ölümden sonra yaşama olan tutkusundan ilham alarak tasarlamaktadır. Eşi ve benzeri olmayan bu tasarımlar bir çok kişiye de ilham kaynağı olmuştur

Dört kez Yılın Tasarımcısı ödülünü kazanan Alexander Mcqueen, butiklerine Moskova, Pekin, Los Angeles, Londra ve New York’takileri de ekleyerek böylelikle dünyaya da açılmıştır.

2009 yılında, İlkbahar / Yaz 2010 koleksiyonunun bir parçası olarak McQueen, ‘Armadillo’ ve ‘Alien’ ayakkabılarını yarattı. Armadillo pullu hayvan derisi ile kaplı iken Alien, saten kaplıydı.

Markanın erkek ürünleri de oldukça popülerdir. Erkek hazır giyim ürünlerinin dışında gözlük ve ayakkabı kategorisinde ki tasarımları ile lüks erkek koleksiyonlarını çıkarmaya devam etmektedir.

Alexander Mcqueen markası Türkiye de genellikle Beymen mağazalarında satılmaktadır. Ayrıca yine Morhipo ve Trendyol gibi ünlü alışveriş sitelerinde de markanın ürünlerinin satışı sıkça yapılmaktadır.

 

Benzer Yazilar

Takım Elbise Giymeyi Sevenlere Özel 2019 Takım Elbise Modelleri

Ahmet DOĞDU

Sonbahar Erkek Kombinleri

Editor

2019 Erkek Keten Pantolon Modelleri

Editor

Podyumlardan 2017 Kış Erkek Giyim Trendleri

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Yelek Kullanılarak Yapılabilecek Kombinler

Erkek Burberry 2010/2011 Sonbahar Kış Modası

Ahmet DOĞDU