Image default
Garaj

Araba Alacaklar İçin 10 Tavsiye

1 Bütçe

Araç ararken hep bir daha iyisini arama çalışmaları olacaktır. Ancak bu arayış en başta ayırdığınız bütçeyi zorlayıcı hale gelirse, aracı aldıktan sonra maddi zorluklara girmenize neden olabilir.

2 Bakım Maliyeti

Aracın bir işletme maliyeti olduğu bilinmelidir. Bu anlamda yakıt, vergiler, olası trafik cezaları, periyodik bakımlar ve olası araç arıza ve kazaları nedeniyle yıllık bir finansman miktarının ön görülüp bu şekilde maliyet hesabı yapılmalı ve yükü kaldırılabilecek araç seçilmelidir.

3 Amaca Göre Araç

Araçlar amaç olmamalıdır. Hangi kullanım amacına yönelik araç alacağımıza karar vermemiz gerekir. Geniş bir aileye sahipsek iki kişilik bir coupe almamız doğru bir seçim olmayacaktır. Fazla yük taşımıyorsak stationwagon araç almamızın pekte bir anlamı olmaz.

4 Dizel mi Benzinli Mi?

Yıllık kilometre kat etme mesafemize göre dizel mi benzinli mi almamız gerektiğine karar verebiliriz. Aksi durumda düşük kilometreler için yüksek alım fiyatı ile dizel tercih etmemize gerek yoktur.

5 Düz Vites Mi Manuel Mi?

Fiyat bandını yine göz ardı etmeden ve çok sık dur kalk yapılan ortamlarda yorgunluk hissediyorsanız otomatik vites tercih etmeniz yerinde olacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken seçtiğiniz aracın otomatik şanzımanı hangi çalışma mantığı ile dizayn edilmiş, bunu incelemeniz faydalı olacaktır. Tork konvertörlü mü, robotik tek kavramalı yarı otomotik mi yoksa çift kavramalı mı, cvt olarak tabir edilen sisteme mi sahip bumlara bakılmalı, en az sorun çıkartan model ve sürüş karakteristiği denenerek tercih edilmelidir.

6 Renk

Koyu renklerde güneş yanığı oluşma riski göz ardı edilmemelidir.

7 Model

Tercih edeceğiniz model kısa bir süre sonra makyajlanabilir ve alacağınız araç eski kasa olarak tabir edileceğinden dolayı aracınız hızlı bir değer kaybı yaşayabilir.

8 Piyasa Şartları

Otomobil piyasasında kullanıcıların pek tercih etmediği araçları satın almak satış sürecinizin uzamasına neden olabilir.

9 Kontrol

Sıfır araç bile alıyor olsanız araçtan anlayan bir kişiyle birlikte aracınızı gözle kontrol sağlayarak teslim alınız. Bu sayede sürprizleri azaltabilirsiniz.

10 Kasko

Çok para verdiniz ve aracınızı aldınız ancak kasko ile yeni bir masraf kapısı açmak istemiyor olabilirsiniz. Kazalardan korunmanın dikkate ve kurallara uymaktan geçtiğini bilsek bile her an kazaya karışabiliriz. Bu nedenle alın terinizi koruma altına almanızda fayda var.

 

Benzer Yazilar

Hennessey HPE700 Camaro Convertible

Ahmet DOĞDU

BMW 1.16 & Audi A3 Karşılaştırması

Editor

Maserati Quattroporte MC Sport Line

Ahmet DOĞDU

AUDI TRIMARAN Yat

Ahmet DOĞDU

Mercedes-Benz SLS AMG

Ahmet DOĞDU

Kadınları Etkilemek İçin 4 Otomobil

Editor

Yorum Yaz