Image default
Garaj

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç almak oldukça zorlu bir süreçtir. Bu sürecin zorlu olmasının en büyük nedeni birbirinden farklı modellerin olmasıdır. Araba alırken öncelikle bütçenizi belirlemeniz ve o bütçe sınırında araçlara bakmanız gerekmektedir. Bu araçları sıraladıktan sonra zevkinize ve tarzınıza en uygun aracı almak artık çok daha kolay olacaktır. Araç alırken yapılacak işlemler biraz yorucu olsa da sizin için oldukça önemli işlemlerdir. Öncelikle beğendiğiniz araç bütçenize de uyuyorsa bir ekspertize göstermeniz gerekmektedir. Bu aracınızda herhangi bir teknik problem var mı yok mu onu ortaya çıkarmak için yapılan bir işlemdir. Kimse sorunlu bir araç alıp sonrasında uğraşmak istemez. Sonrasında sizin de bir test sürüşü yapmanız gerekir. Dış görünüşünü beğendiğiniz araç belki de sürüş keyfi olarak size haz vermeyebilir. Tüm işlemlerden sizin için olumlu geçen aracı satın almayı düşünüyorsanız sırasıyla noter işlemlerini hallettikten sonra emniyette ruhsat ve plaka işlemlerini de tamamlamanız gerekir. Sonrasında yeni aracınıza rahatlıklar binebilirsiniz.

Araba alırken nelere dikkat edilmeli?
Araba alırken nelere dikkat edilmeli?

Araç Ruhsatı Bedelleri

Araç alıktan sonra mutlaka ruhsat çıkarmanız gerekmektedir. Trafikte çevrilince ilk sorulan ehliyet ve ruhsattır. Ruhsatsız araç kullanmanın cezası 133.60 TL olar belirlenmiştir. Araba ruhsatı ne kadar sorusunda ise 2019 yılı ücretleri şu şekilde açıklanmıştır. Noter evrak bedeli olarak 148.50 TL, Noter ücreti olarak 54 TL, Belge ücreti olarak 22 TL olmak üzere toplam ruhsat çıkarma maliyeti 224 TL olmak üzere tüketicilerden tahsil edilmektedir.

Araç ruhsat bedelleri 2019 yılında neler?
Araç ruhsat bedelleri 2019 yılında neler?

Sıfır Araç İşlemleri

Sıfır araç aldıkta sonra plaka işlemleri ve ruhsat işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir. Sıfır araba aldıktan sonra yapılması gerekenler  arasından boşta olan plakaları alabilir ya da kendinize özel bir plaka yaptırabilirsiniz. Aracı karayollarına kayıt ettirmeniz ve aynı zamanda sigorta ve kasko işlemlerini yaptırmanız gerekecektir.

Benzer Yazilar

Amazing Lexus LF-LC Hybrid Concept

Ahmet DOĞDU

Porsche stüdyolarında tasarlanan kızaklar

Ahmet DOĞDU

Maserati Quattroporte MC Sport Line

Ahmet DOĞDU

Maserati GranTurismo MC Stradale

Ahmet DOĞDU

Gucci tarafından Fiat 500

Ahmet DOĞDU

En Gerekli Araç İçi Aksesuarlar Nelerdir?

Editor