Image default
Garaj

Araç Alırken Dikkat!

Özellikle yeni ÖTV düzenlemesi araç alımı yapacak olanları ciddi manada etkileyecek.

Henüz yasalaşmayan kanun tasarısı yürürlülüğe girmeden önümüzde ki 1-2 hafta içinde araç alımı yapabilirseniz yasa uygulanmadan ÖTV zammından etkilenmeden aracınızı alabileceksiniz. Motor hacmine dayalı özel tüketim vergisi hesaplamasının sona ermesiyle birlikte özellikle 1.6 lt. motor hacminin altındaki araçlarda ciddi oranda vergi artışı söz konusu.

Basit bir örnekle açıklayacak olursak;

Örneğin; vergi harici fiyatı 100 bin TL olan bir aracın önceki yılları baz aldığımızda %45 lik özel tüketim vergisi dahil araç fiyatı 145 bin TL olurken, yasa kanunlaştığı takdirde bu vergilerde %90 lara varan ciddi oranda bir artış sebebiyle aracımızın değeri bir anda 190 bin TL gibi uçuk rakamlara çıkabiliyor. Önceki yıllarda, 2.0 lt. motor hacmindeki araçlarda uygulanan bu sistem yüzünden, 1600 cc motor hacmi üstündeki araçların satışında ciddi oranda bir azalma söz konusu idi. Dolayısıyla, üretilen bir çok araç ülkeye girişi sebebiyle satılmadığı halde devlet bazında belli bütçeler harcandığında ciddi zararlara yol açıyordu. Satışları belli düzeyde azaltıp, her motor hacmine uygun araçların satışını dengelemek için böyle bir yol izlendiği görülüyor.

Volkswagen Severler Üzülecek

Ülkemizde en fazla rağbet gören araba olan Volkswagen modelleri bu paydan en çok nasibini alan marka olacak. Özellikle alman araçlarında kullanılan teknolojinin tedariği ve hammaddelerde uygulanan vergilerin de çok oluşu bu maliyetin üzerine eklendiğinde ciddi oranda yüksek bir artış söz konusu.

Son olarak bu zamlardan en az etkilenen araçlara gelecek olursak okurlarımıza tavsiye edeceğimiz belli başlı otomobil üretici firmaları şunlardır ;

Peugeot serileri, Opel serileri, Mazda ve Citroen serileri bu artıştan en az etkilenen araç modelleri olarak karşımıza çıkıyor.

Not : Bu araçlar 1600 cc motor hacmi altındaki araçlar baz alınarak yapılmıştır. Üst modellerle karıştırmayınız.

Benzer Yazilar

Aspid GT-21 Invictus

Ahmet DOĞDU

Rolls-Royce Hayalet

Ahmet DOĞDU

Sıfır Motor Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Editor

Yeni Asfalt Ağlatan Aston Martin DBS Superleggera Sahneye Çıktı

Editor

Otomobillerde Cam Film Yasağı Kalkıyor

Ahmet DOĞDU

Mat Araç Kaplama

Ahmet DOĞDU