Image default
Kapak

Arşiviniz için Filim Önerileri

casablanca-19421Jean Reno’ya hayran olacağınız, Natalie Portman’ın 14 yaşında sergilediği müthiş oyunculuk karşısında şapka çıkartacağınız, Gary Oldman’ın müthiş performansından etkileneceğiniz Leon-Sevginin Gücü; izleyen herkeste iz bırakmış bir Fransız filmi.

 

1942 yapımı Casablanca; aşkın ön planda olduğu bir film olarak kabul edilmesine rağmen bunun ardında savaşı, direnişi, savaştan kaçarken oraya buraya savrulan Avrupalı göçmenleri de anlatan, son derecede zekice yazılmış diyalogları olan 3 Oskarlı bir film.

 

1997 yapımı bir İtalyan filmi olan Hayat Güzeldir; 1930’ların İtalya’sı Alman güçlerince istila edildiğinde karısı ve oğluyla beraber toplama kampına sürülen Guido adındaki Yahudi kitapçının bu süreci oğluna bir oyunmuş gibi gösterme yolundaki olağanüstü çabalarını anlatır.  2. Dünya Savaşı’nın siviller üstündeki yıkıcı etkilerini en iyi anlatan filmlerdendir.

 

Dünya çapında çok geniş bir hayran kitlesi olan 1994 yapımı Esaretin Bedeli; sabır, azim, umut ve dostluğa adanmış bir başyapıt. İnsana uzun, hatta çok uzun vadede de gelse hayatta bir adalet olduğu duygusu ve umudunu veren film; izleyenlerin büyük kısmı tarafından tekrar tekrar izlenenlerden.

 

Birçok film severin gözünde fantastik filmlerin en güzeli olan Yüzüklerin Efendisi serisi uygun deyimle Oskarları süpürmüş bir üçlemedir. Mükemmel atmosferi, müzikleri ve hikâyesiyle bugüne dek kurgulanan en zengin ve ayrıntılı fantezi dünyasını anlatan ve bir efsane olan Yüzüklerin Efendisi; beyaz perdenin en büyük yapımlarından biridir.

Benzer Yazilar

internet ve Kariyeriniz

Ahmet DOĞDU

Yoğun İş Günü Nasıl Atlatılır?

Erkekler Sadece Pul Koleksiyonumu Yapar

Ahmet DOĞDU

Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Ahmet DOĞDU

Rakı Nasıl İçilir?

Ahmet DOĞDU

Erkek Yemek Yapar Mı?

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz