Image default
Erkek Sağlık

Aşırı Terlemenin 7 Nedeni

Aşırı terleme nedenleri ve çözümü bu sıkıntıyı yaşayan herkes tarafından bilinmektedir. Vücudun harcadığı efor, sıcak hava ve sıcak ortam gibi durumlarda vücudun ısınıp kendini soğutmak için ısıya karşı verdiği fiziksel reaksiyona terleme denir. Normal terleme kişi için sorun yaratmasa da aşırı terleme sosyal hayattan günlük yaşantıya kadar her alanda olumsuzluk yaratabilir. Hiperhidroz denilen aşırı terleme vücudun ısısını kontrol altında tutmak için verdiği tepkinin aşırı şekillerde olmasıdır. Tıp dünyasında doğal ve doğal olmayan nedenlere göre iki şekilde kategorize edilmektedir. Birincisi esansiyel terlemedir. Stres, aşırı duygusallık, aşırı heyecan, korku, panik, sinirsel sebepler tarafından tetiklenir.

Aşırı Terlemeye Neden Olan 7 Ana Sebep

1. Kilo

Özellikle obezite boyutuna ulaşmış kilo problemleri aşırı terlemeye neden olmaktadır. Aşırı terlemenin en yaygın nedenlerinden biri olan kilodur.

2.Hipertiroid

Hipertiroid yani tiroit bezlerinin aşırı çalışması neticesinde vücut metabolizma hızı arttığından aşırı terleme sonucu ortaya çıkmaktadır. Aşırı nem oranları, sıcak hava, spor, alkol, kalın ve sentetik giysiler, acı ve baharatlı yemekler, sıcak içecekler, heyecan, korku ve panik gibi doğal sebeplerden kaynaklı terleme.

3.Anormal Şeker Değerleri

Düşük şeker ve diyabet de terlemenin en önemli nedenlerdir. Şekeri çok düşük veya aksine yüksek olan hastalar, aşırı terleme sonucunu doğurabilir.

4. Enfeksiyon Neticesinde Meydana Gelen Ani Ateş

Enfeksiyon ve virütik nedenli hastalıklar sonucunda ateş yükselir ve bu ateş aşırı terleme sonucu da doğurabilir.

5.Kronik Kalp Ciğer Hastalıkları

Nefes darlığı sonucunu doğuran birtakım kalp ve akciğer rahatsızlıkları vücuda gelen oksijen miktarında azalmaya neden olur. Daha çok nefes alma gereksinimi duyan vücut bu süreçte aşırı terleme belirtileri gösterebilir. Başın aşırı terlemesi nedenleri içinde ne görüleni budur.

 

6.Menepoz Dönemi

Herkes kadınların menopoz döneminde aşırı terlediğini duymuştur. Gerçekten de hormonların etkisiyle özellikle bu dönemde vücudun büyük bölümünde aşırı terleme yaşanır.

7.Hastalıklar

Bazı hastalıklar neticesinde aşırı terleme meydana gelmektedir. Aşırı terleme sonucunu gösteren en bilinen hastalıklar tümot, lenfoma ve tüberkülozdur. Aşırı terleme sorunu başka bir hastalığın göstergesi olabileceğinden aşırı terleme nasıl geçer konusunu ve nedenini öğrenmek için mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

Benzer Yazilar

Erkeklerde Burun Estetiği

Ahmet DOĞDU

Kalp Krizi Belirtilerini Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Editor

Daha Yakışıklı Olmak için 10 Sağlıklı Alışkanlık

Ahmet DOĞDU

Prostat Kanserine Karşı Altı Öneri

Editor

Mükemmel Cildin Altın Kuralları

Ahmet DOĞDU

Sabah Ereksiyonunun Nedenleri

Editor

Yorum Yaz