19.5 C
Istanbul, TR
Pazar, Haz 23, 2019
FelsefErkek

Aşk Mı? Para Mı?

Aşk Mı? Para Mı?

 Paranın ortaya çıkışı insanın varoluşuyla bağlantılı. Evet, para çok önemli bir araç. Bizleri mutluluğa götürebilecek satın alınarak bizim mutlu olmamızı sağlayan şeylere sahip olabilmemizi sağlayan bir araç. Yokluğu düşünülemiyor belki birçok kavganın problemin temelinde para yatıyor hatta savaşların en büyük sebebi olarak gösterebiliyoruz. Bunu n yanında satın almayı başaramayacağımız mutluluklar da mevcut dünyada. Birisinin sevgisini satın alamıyoruz mesela. Yâda sağlık satın alınamıyor milyon dolarlar harcansa da.
Öbür tarafta ise yine ilk insanların varoluşundan bu yana hep konuştuğumuz dillere pelesenk olan bir şey var. Herkesin farklı tarif ettiği farklı yaşadığı ve yaşattığı. Adına aşk dediğime bu heyecan ise hiçbir şeyle kıyaslanamayacak kadar çekici, akıl ile yan yana gelmesi mümkün olmayan herkese çok farklı şeyler yaptırabilecek güce sahip olan bir duygu. Genelde tercih sıralamasında yan yana getiren yan yana sorgulanan iki unsur. Para ve aşk. İkisi arasına ahar ne kadar kıyaslama yapılması mümkün olmamada birçok defa yan yana getirildiğini görüyoruz. Para bizi zaman mutlu ediyor evet fakat bu mutluluk ruhen kazanılmış bir mutluluk değil sadece madden mutlu oluyoruz. Evet, bedenimiz doyuyor. Ama ruhen hissettiğimiz açlık parayla giderilemiyor maalesef. Aşk ise bambaşka bir duygu insanların yaşama sebebi haline gelebiliyor. Kanser hastalarını iyileştirdiği bile rastladılar durumlar arasında. Aşk ruha hitap ediyor ruhumuzu doyuruyor. Bir kere olduğuna inananlardanım ve eğer siz hayatınızda böyle bir fırsatı madde yüzünden geri gönderdiyseniz çok şey kaybetmişsiniz derim.
İki ateş arasında kalmaktansa her iksti ışın arasında ki dengeyi kurmak önemlidir. Umarın bunu başaranlardan olabiliriz.

 

Benzer Yazilar

Babalar Niçin Erkek Çocuk İster?

Editor

Erkeklerde Çapkınlık

Editor

İlişkiye Emek Vermek Delikanlıyı Bozar Mı?

Ahmet DOĞDU

Kadınlar ile Erkekler Aynı Cümleleri Farklı Anlar

Editor

Bir Erkeğin Sizi Oyaladığını Nasıl Anlarsınız?

Ahmet DOĞDU

Kin Tutmak ya da Tutmamak

Ahmet DOĞDU