Image default
Garaj

ATV Motor Alırken Bilinmesi Gereken 7 Şey

ATV motorlar,  dört ya da altı tekerlekli olup,  çalışma prensibi içten yanmalı karbüratörü veya enjeksiyon yakıt püskürtmesi olan arazi araçlarıdır.

ATV Sürmek
ATV Sürmek

ATV Motor Alırken Bilinmesi Gereken 7 Şey

  • Lüks sınıfında değerlendirildiği için, vergilendirilmesi otomobillerde olduğu gibi yapılmaktadır.
  • Off road ve on road olarak ikiye ayrılırlar.  Off roadların trafiğe çıkması yasaktır. On road modeller ise fabrika çıkışında trafiğe uyumluluk ve yeterlilik belgesi ile çıkarlar ve faturalandırılması sırasında alıcıya bu belgeler teslim edilir. On road modellerin trafik tescili yapılmalı ve üzerinde plakası olmalıdır.
  • On road ATV ile trafiğe çıkabilmeniz için mutlaka A2 sınıfı sürücü belgenizin olması ve trafiğe çıkarken mutlaka kaskınızın takılı olması gerekmektedir.
  • Off road ATV’ler, trafiğe açık olmayan yollarda kullanıldığı için herhangi bir ehliyet, ruhsat, plaka vs. gerektirmez. Trafiğe kapalı olan arazilerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Off Road motorunuz var ise kesinlikle trafiğe açık alanlara çıkmamalısınız. Yakalanma durumunda ciddi trafik cezaları ile karşılaşabilirsiniz.
  • Off road motoru, On road motora çevirmek fiziki olarak mümkündür ancak yasal düzenlemeler ile bunu gerçekleştirmek mümkün değildir.
ATV Markaları Listesi
ATV Markaları Listesi
  • ATV sürmek isteyenler için bu motorların kullanım özelliklerine değinecek olursak dingil ve aks mesafeleri arabalara göre kısadır. Bu nedenle arazideki kullanıma göre asfalt gibi düz zeminlerde daha tehlikeli olabilmektedirler. Aks aralığının kısalığı direksiyon hassasiyetini arttırmaktadır. Arazide kullanacağınız aracınız ise engebeli yollarda daha dengeli ve yol tutuşu daha iyidir. Şehir içinde kullanmak için alacağınız ATV’nizin geri vitesli olması size büyük kolaylık sağlayacaktır.
  • ATV markaları listesi şeklinde İnternet üzerinde arama yaptığınızda birçok markaya ve modele ulaşmanız mümkündür. Bu seçenekler içinden kendinize en uygununu seçmek size kalmıştır.

Benzer Yazilar

Dünyadaki En Pahalı 10 Araba

Editor

Klasik Arabalar Hepsine Hayran Kalacaksınız.

Ahmet DOĞDU

Dünya’nın En Komik ve En İlginç Arabaları

Editor

ALFA ROMEO TZ3 CORSA

Ahmet DOĞDU

Yeni Audi Q3 Şimdi Daha Sportif ve Daha Büyük

Editor

Erkeklerin Arabasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Editor