Image default
Sportaküs

Avrasya Maratonu

Ülkemizin eşsiz güzelliklerinden faydalanmak isteyen birçok insanın yapabileceği çok sayıda etkinlik her geçen gün ortaya çıkmaktadır. Öylesine yapılara sahip bir ülkede bulunuyoruz ki, hemen her türlü faaliyetlere yatkınlık göstermesi kuşkusuz en önemli özelliği. 1979 yılında da bu söylediğimizi adeta onaylamak adına ilk Avrasya Maratonu koşulmuştur. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlamak gibi çok önemli bir görevi üstlenen Türkiye’de maraton koşusu olmaması da hemen dikkati çekmiştir. İlk olarak 1973 yılında Tercüman gazetesi tarafından ortaya sunulan bu fikir, Asya’dan Avrupa’ya şeklinde yankı uyandırmış ve kısa sürede dikkatleri çekerek ilk olarak da 1979 yılında koşularak Hasan Saylan tarafından kazanılmıştır.
Elbette ki daha sonra her sene aynı düzen çerçevesinde koşular düzenlenmiş ve Avrasya maratonu Türkiye ile bir anlamda bütünleşmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Avrasya Maratonu, bu yıl da ülkemizde boy gösterecektir. Yarışlara katılmak adına ise bazı kurallar ve ödemeler gerekmektedir. Yarışlara katılmak için öncelikli kural 18 yaşı ve üzeri olmak ile beraber, farklı kategorilerde yarışılması da mümkündür. Üç farklı kategoride koşu yapılmasının yanı sıra engelliler için de ayrı bir kategori bulunmaktadır. Şu an Avrasya Maraton’unun rekoru ise 2 saat 13 dakika ve 37 saniye ile Etiyopyalı erkek atlet Taye Moges’in elinde bulunmaktadır.
Her sene olduğu gibi bu sene de düzenlenecek olan Avrasya Maratonu’na katılmak isteyenlerin istanbulmarathon.org adresini ziyaret etmeleri yeterli olacaktır. 42.195 m olan bu yarışa kayıt yaptırmak için farklı tarihlere göre farklı ücret tarifeleri konulmuştur. 5.000 kişinin katılımcı olarak sınır sayısı olduğu yarış için şu an belirlenen tarih ise 11 Kasım Pazar 09:00 olarak görülmektedir. 18 yaşını doldurmuş ve sağlığı yerinde tüm vatandaşlar yarışa katılarak maceralarını yaşayabilirler.

 

Benzer Yazilar

F1 Sporu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Kas Geliştirmede Yapılan 5 Hata

Ahmet DOĞDU

Bayan İçin Karın Gerdirme Hareketleri

Editor

Plajda Seksi Görünmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Protein Tozlarının Kas Yapmada Vücut Geliştirmede Etkisi Veya Önemi Var Mı?

Editor

Dünyanın En Popüler Spor Dalları Nelerdir?

Editor

Yorum Yaz